Jak mohu překonat strach z létání?


cesta letadlem muze v lidech vzudit strach a uzkost
0 0 votes
Hodnocení článku

Strach z létání neboli aviofobie je poměrně častá fobie. Přestože je znepokojující, existují způsoby, jak negativní pocity zmírnit a strach nakonec překonat. Zde se budeme zabývat jednotlivými možnostmi.

Aviofobii lze úspěšně zvládnout. Létání je nejbezpečnější způsob cestování. Ze zprávy Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) vyplývá, že došlo pouze k 92 nehodám komerčních leteckých společností z odhadovaných 33 milionů letů na celém světě.

A co je ještě důležitější, došlo pouze k šesti smrtelným nehodám, které měly za následek 474 úmrtí. Vzhledem k tomu, že letadlem přibližně 3,5 miliardy cestujících, je to poměr pouze jednoho úmrtí na 7,5 milionu cestujících.

Srovnejte to s nejnovějšími údaji amerického národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu, podle nichž jen ve Spojených státech došlo v roce 2015 k 32 166 smrtelným nehodám, které měly za následek 35 092 úmrtí. To je míra 11 úmrtí na 100 000 obyvatel USA. V ČR na tom jsme podobně. Tato čísla ukazují, jak výrazně bezpečnější je cestování letadlem než cestování autem.

Navzdory těmto statistikám si však lidé na strach z létání (aviofobii) často stěžují: z průzkumu vyplývá, že třetina dotazovaných přiznala, že má z létání mírné obavy, a přibližně 16 % se přiznalo, že se létání bojí.

Co je příčinou aviofobie?

Jedním z faktorů, které přispívají k zesílení strachu z létání, je intenzivní medializace leteckých nehod. Když člověk vidí v televizi nebo v novinách záběry letecké havárie, může to ovlivnit jeho názor na bezpečnost cestování letadlem, aniž by se zamyslel nad skutečným rizikem.

Bezpečnostní opatření na letištích, jako jsou dlouhé fronty, osobní prohlídky a rentgenové skenery, mohou u některých lidí rovněž vyvolat pocity úzkosti.

Někdy je strach jednoduše důsledkem špatné zkušenosti z minulosti, například letu se silnými turbulencemi.

Aviofobie jako důsledek příbuzných fobií

Strach z létání často není způsoben samotným létáním, ale pramení ze souvisejících faktorů, jako např:

  • strach z pobytu v uzavřeném prostoru (klaustrofobie)
  • strach z davu lidí (enochlofobie)
  • strach z výšek (akrofobie)
  • strach z únosu letadla nebo terorismu

Příznaky fobie z létání

Bez ohledu na příčinu strachu mohou lidé před letem a během něj pociťovat následující fyzické příznaky:

  • pocení
  • bušení srdce
  • dušnost
  • třes
  • nevolnost
  • závratě
  • zakalené myšlení
  • podrážděnost

U některých lidí může tyto příznaky vyvolat dokonce i vyhlídka na plánování budoucí cesty letadlem. To může omezit možnosti trávení volného času a může představovat problém pro ty, kteří potřebují cestovat za prací.

Vzhledem k tomu, že příčiny aviofobie jsou různé, je zapotřebí specifických možností léčby, které řeší konkrétní strach. Níže uvádíme několik různých strategií používaných v boji proti strachu z létání (a fobiím souvisejícím s létáním).

Možnosti léčby

Existuje řada praktických způsobů, jak snížit strach spojený s létáním (a různými fobiemi souvisejícími s létáním); patří mezi ně např:

Postavit se svému strachu čelem

Jednou z technik, které psychologové používají k překonání strachu z létání, je řízená expozice. Terapie založené na expozici fungují tak, že se člověk postupně vystavuje objektu nebo situaci, která ho děsí.

Obecně mají lidé se strachem z létání tendenci se mu vyhýbat. To znamená, že nemají možnost poznat, že se jejich obavy nebo úzkosti velmi často nenaplňují; nebo pokud se naplňují, že je mohou tolerovat, protože nejsou tak strašné, jak si představují.

Ke snížení strachu z létání lze využít letecké simulátory. Léčba obvykle zahrnuje řadu sezení pod vedením vyškoleného a zkušeného psychoterapeuta.

Na prvních sezeních se lidé obvykle učí techniky zvládání úzkosti, jako je hluboké dýchání a způsoby, jak rozpoznat a korigovat iracionální myšlenky.

Na pozdějších sezeních se učí řízeně čelit svému strachu.

Tradičně psychoterapeut doprovázel člověka při skutečném letu, ale v dnešní době lze k simulaci různých podmínek na palubě letadla využít virtuální realitu.

Studie naznačují, že řízená expozice je účinnou léčbou fobie z létání, přičemž účastníci uvádějí výrazné snížení úzkosti spojené s letem a zvýšenou pravděpodobnost opětovného létání při následném hodnocení.

Kognitivně behaviorální terapie (KBT)

KBT pomáhá lidem změnit způsob, jakým přemýšlejí o věcech, kterých se bojí. Při KBT se lidé učí zpochybňovat negativní myšlenky a emoce, aby zjistili, zda jsou realistické a užitečné. Pokud nejsou, je třeba tyto myšlenky korigovat, aby se nerozvinuly v negativní vzorce chování.

Psychologické studie ukazují, že dovednosti získané při léčbě KBT byly spojeny se snížením úzkosti z létání. Účastníci také pokračovali v používání dovedností i po ukončení léčby, což naznačuje, že KBT má pozitivní dlouhodobé účinky. Na internetu je k dispozici řada kurzů KBT a mnoho psychoterapeutů je schopno techniky KBT aplikovat.

Farmakologická léčba

K léčbě příznaků fobie z létání, jako je úzkost a nevolnost, se někdy dočasně předepisují léky. Tyto léky se obvykle užívají krátce před letem. Patří mezi ně např:

Léky proti úzkosti, jako je diazepam nebo alprazolam.

Léky proti nevolnosti, jako je dimenhydrinát.

Před použitím těchto léků je důležité navštívit lékaře. Jsou považovány pouze za krátkodobé řešení; mohou zabránit úzkostným cestujícím v řešení jejich obav, které mohou být při dalším letu bez berličky v podobě léků výraznější. Mohou být také návykové.

Absolvujte kurz zaměřený na strach z létání

Mnoho leteckých společností dnes nabízí jednodenní kurz, který lidem pomáhá překonat strach z létání. Kurz je určen lidem, kteří se bojí nastoupit do letadla, a také těm, kteří trpí úzkostí při létání.

Některým lidem může možnost setkat se s vyškolenými piloty leteckých společností a klást jim otázky o letadle a jejich zkušenostech s létáním pomoci uklidnit jejich mysl. Jiným zase možnost nastoupit do letadla bez strachu ze skutečného letu pomáhá lépe se seznámit s prostředím a uvolnit se v něm; může je připravit na skutečný let.

Naplánujte si cestu

Pečlivé plánování může pomoci zbavit se stresu z cestování. Zde je několik praktických tipů, které zajistí hladký průběh cesty:

  • Rezervujte si přímý let bez přestupů, abyste si cestu zkrátili.
  • Rezervujte si místo uprostřed nad křídly – zde je méně turbulencí.
  • Vyberte si sedadlo u uličky – je na něm více místa a můžete si natáhnout nohy; nebo si vyberte sedadlo u okna, kde je menší pravděpodobnost, že budete rušeni.
  • Rezervujte si přednostní nástup do letadla, abyste zkrátili čekání ve frontě před nástupem do letadla, které může některé lidi zneklidňovat.
  • Leťte větším letadlem – větší letadla jsou méně ovlivněna turbulencemi.

Závěr

Strach z létání lze překonat pomocí správných nástrojů a psychologické pomoci. Nedovolte, aby vám strach zabránil v cestě na nezapomenutelnou zahraniční dovolenou, v užívání si času s rodinou v zámoří nebo v maximálním využití mezinárodních obchodních příležitostí. Věřím, že svojíaviofobii dokážete překonat!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,09404 s | počet dotazů: 214 | paměť: 20470 KB. | 25.07.2024 - 06:49:34