Kouzlo Zlínského kraje: Od lázeňské oázy v Luhačovicích k přírodním skvostům Velkých Karlovic


Aerial view of Spa Luhacovice, Zlin region, Moravia, Czech Republic
5 2 votes
Hodnocení článku

Zlínský kraj je skvělou destinací nejen pro letní dovolenou. Nachází se zde řada zajímavých míst, o některých z nich jste možná ani neslyšeli. Luhačovice jsou poměrně známé, zejména díky lázním. Ovšem relativně nedaleko leží Velké Karlovice, které také mají co nabídnout, nejsou však tak známou destinací.

Kolonáda v Luhačovicích

Luhačovice patří mezi oblíbená lázeňská města, návštěvníky uvítá okouzlující kolonádou, která je v podstatě centrem. Jde o zajímavé místo, které vzniklo v polovině 20. století. Díky nedávné rekonstrukci byl kolonádě navrácen původní lesk a můžete se tak těšit i na prosvětlená atria, která dříve byla nepřístupná. Pramen Vincentka, jeden z nejslavnějších luhačovických pramenů, teče uprostřed kolonády a můžete ho tak kdykoli ochutnat a užít si blahodárné účinky minerální vody.

Neváhejte zvolit ubytování Luhačovice – v této obci vás totiž čeká řada krásných míst, vyrazit navíc můžete i do okolí a objevovat další zajímavá místa. Například vyhlídku na Janově hradě, různé rozhledny, zámek Vizovice či třeba hrad Malenovice.

Luhačovické prameny

Město je dobře proslulé minerálními prameny, nejde přitom jen o Vincentku. Vyrazte na procházku na okruh a objevte přitom různé prameny. Začátkem trasy je Vincentka na kolonádě, celkem však trasa nabízí 16 pramenů, každý z nich má jedinečnou chuť a účinky. Během příjemné procházky si můžete prohlédnout i samotné město.

Pro snadnější cestování je dobré připravit si mapu trasy, abyste neminuli ani jeden pramen. Kromě toho je praktické připravit se celkový plán dovolené – máte tak vždy přehled, co vás ještě čeká. Pro kvalitní tisk je dobré použít tonery HP, mapa tak vydrží různá dobrodružství.

Jezírko lásky

Okouzlujícím romantickým místem je Jezírko lásky. To leží v kopcovité krajině za Luhačovicemi, dojít sem zde různými trasami. Čeká vás působivý výhled, ovšem důležitá je také místní legenda. Ta totiž říká, že pokud si v jezírku namočíte levý ukazováček, přinese vám to štěstí v lásce a věrnost. Ať už na legendy věříte, či nikoli, toto místo rozhodně stojí za návštěvu pro svou jedinečnou atmosféru.

Velké Karlovice

Co nabídnout mají rozhodně i Velké Karlovice. Jde spíše o nenápadnou obec, ve které se však nudit nebudete. Velmi výrazným bodem je v této lokalitě kostel Panny Marie Sněžné. Jde o působivou roubenou stavbu z pozdního baroka, která zaujme především netypickým půdorysem řeckého kříže a složitou konstrukcí obvodových stěn s celkem 24 úhly. Dřevěné zpracování stavby je mistrovským dílem, v každém případě stojí za návštěvu.

Ochutnat zde můžete skvělou valašskou gastronomii, obec je známá jedním z nejnavštěvovanějších gastrofestivalů. Ten však v posledních letech bohužel neprobíhá. Nicméně stojí za to tuto akci sledovat, lze totiž očekávat další ročníky.

Krásná příroda a historické zajímavostí lákají na výlet. Lokalita je skvělá i na zimní dovolenou, jelikož je zde hned několik ski areálů. Ideální bude, když se ubytujete ve Velkých Karlovicích. V zimě pak můžete vyrazit na lyže, v létě k vodě či za turistickou krásnou přírodou.

Karlovské jezero

Značnou zajímavostí je Karlovské jezero, které leží jen pár kilometrů od historického centra obce. Jde o takzvané závalové jezero, které vzniklo sesuvem půdy do vodního toku. Možná právě proto je obklopeno různými legendami. Někteří věří, že zde kdysi sídlili draci a do dnešní doby se zachovaly zvláštní rýhy a útvary v okolních balvanech. Procházka kolem jezera je příjemná a získá si vás tajemnou atmosférou a nádhernou valašskou přírodou.

Ačkoli Luhačovice a Velké Karlovice toho nemají mnoho společného, obě obce lze označit jako skvělé destinace pro příjemnou dovolenou. Na obou místech vás čeká něco jiného, ovšem vynechat byste neměli ani jedno. Zlínský kraj nabízí řadu krásných míst, neváhejte proto vyrazit i jinam.

Zdroj obrázku: kojin_nikon / stock.adobe.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
5 2 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,25206 s | počet dotazů: 208 | paměť: 20372 KB. | 12.06.2024 - 00:37:02