Společnost ČD – Informační Systémy instaluje do vlaků Wi-Fi technologie


DSC 0417
0 0 votes
Hodnocení článku

Dceřiná společnost Českých drah zaměřená na ICT zajišťuje komplexní servis. Od projektu přes zajištění příslušného zařízení a jeho montáž až po schválení u Drážního úřadu. Loni takto vybavila 82 CityElefantů a 39 dvou- a třívozových jednotek Regionova. Letos bude pokračovat v instalaci Wi-Fi do dalších 57 Regionov a 8 řídicích vozů k motorovým soupravám. „Samotná instalace je pak organizačně náročná, protože probíhá v různých provozních jednotkách na území celé republiky a je na ni vyhrazený omezený čas. Například u CityElefantů se montáž soustředila do víkendových dní, začínala v pátek ve 21 hodin a končila v neděli ve 3 hodiny ráno tak, aby nedošlo k omezení provozu na vytížených příměstských linkách. U Regionov šlo o nejrůznější pracoviště, například depa v Praze-Libni, Hradci Králové, Valašském Meziříčí, Opavě, Havlíčkově Brodu, Rakovníku a v dalších lokalitách,“ říká Tomáš Vacek, člen představenstva ČD – Informační Systémy.

„Také objednatelé regionální dopravy chtějí, aby nová i stávající vozidla byla vybavena Wi-Fi. Proto pokračujeme v instalaci této technologie do dalších vlaků a nabídka služby se rozšiřuje na další tratě. V aktuálním jízdním řádu máme zavedeno 2 248 spojů s Wi-Fi. Reálně je jich ale více, protože ji postupně dosazujeme do dalších vozidel,“ doplňuje Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

U jednotek CityElefant bylo kvůli jejich velké kapacitě zvoleno nové řešení tzv. virtuálního routeru, říká místopředseda představenstva ČD Václav Nebeský: „Wi-Fi router je v každém čelním voze. Společně pokrývají celou soupravu a dynamicky zajišťují přístup koncových zařízení k internetu podle zatížení Wi-Fi a podle kvality okolního signálu. Mobilní telefon se tak může během surfování po internetu střídavě přepojovat mezi oběma routery, aby byl zajištěn vždy co nejlepší příjem dat. Znatelně se tak vylepšilo připojení k internetu například v tunelech. Této výhody chceme postupně využít také při odbavení cestujících. V budoucnu by se mohly přes palubní Wi-Fi síť připojovat přenosné osobní pokladny, což zkvalitní on-line odbavení i bezhotovostní platby na palubě vlaků.“

České dráhy loni investovaly do vybavení regionálních vozidel Wi-Fi připojením k internetu 115 milionů korun a v rozšiřování služby budou pokračovat také letos. Wi-Fi mají nové RegioPantery, push-pully nebo InterJety a postupně bude instalována i do již provozovaných vozidel, např. vybraných motorových, přípojných a rychlíkových vozů.

Zdroj: České dráhy

Ilustrační foto: B.Borová, IZDoprava


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,92764 s | počet dotazů: 207 | paměť: 20480 KB. | 26.05.2024 - 21:26:22