Praha získala stavební povolení na pilotní projekt oživení Negrelliho viaduktu


5 1 vote
Hodnocení článku

Hlavní město Praha obdrželo v červnu stavební povolení na realizaci oživení pilotního oblouku mezi mostními pilíři zrekonstruovaného Negrelliho viaduktu a Technická správa komunikací (TSK) okamžitě zahájila přípravné stavební práce, které se naplno rozjely již začátkem srpna. Práce jsou rozděleny na čtyři etapy, z čehož první dvě (ET00 a ET01) má na starosti společnost STRABAG, a.s. Řešení vestaveb a návrh urbanistické koncepce okolí připravoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), kdy v roce 2019 vznikl materiál „Koncepční studie Negrelliho viaduktu příležitost pro kreativní město“ zpracovaný ateliérem MOBA studio s.r.o.
Samotné konstrukce vestavby jsou navrženy jako plně demontovatelné. Zasklení prostoru oblouku neovlivní pěší, ani jiné komunikační trasy v místě. Jako průchod a průjezd pod viaduktem jsou využívány vedlejší portály, které překlenují ulici Sokolovská. V rámci pilotního projektu budou realizovány nové zasklené fasády na východní a západní straně oblouku 036 Negrelliho viaduktu a proveden interiér a zázemí pro infocentrum Magistrátu HMP. Z hlediska urbanismu se tedy ve srovnání s dlouhodobým stavem před celkovou rekonstrukcí Negrelliho viaduktu, kdy byl oblouk uzavřen a sloužil jako garáž, změní především jeho prostupnost, přístupnost veřejnosti a způsob užívání.
Město bude po dobu dvou let v prvním oblouku provozovat informační centrum. Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem budou sledovány také stavebně fyzické parametry zkušebního provozu, které budou následně využity při rekonstrukcích zbylých oblouků.
„Jsem rád, že po letech příprav se oživení oblouků Negrelliho viaduktu dostává do nové fáze. Věřím, že testovací provoz dopadne dobře a využije se tak jedinečná příležitost, jak zcela změnit k lepšímu tento prostor nejen pro obyvatele Prahy 8, ale věřím, že svým významem bude lákat k návštěvě všechny Pražany. Karlín tak získá úplně nový, krásný veřejný prostor s kvalitními službami a zajímavým programem. Je samozřejmě také nutné využít tento testovací mezičas k dokončení celkové revitalizace okolí viaduktu podle již připravovaného projektu,“ dodává Tomáš Slabihoudek, radní MČ Praha 8 pro dopravu a zastupitel hl. m. Prahy.

Na využití vybraných oblouků viaduktu i po stránce kulturně dramaturgické se bude podílet společnost TRADE CENTRE PRAHA (TCP).

 

Zdroj a vizualizace:
Technická správa komunikací


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
5 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,26592 s | počet dotazů: 212 | paměť: 20375 KB. | 17.07.2024 - 20:22:03