Pražská rada schválila dodavatele Dvoreckého mostu


0 0 votes
Hodnocení článku

Dvorecký most překlene Vltavu v úseku mezi zlíchovským a podolským nábřežím a spojí tak městské části Praha 4 a Praha 5. Rada hl. m. Prahy dnes rozhodla o výběru zhotovitele stavby mostu, který je TBR Firesta STRABAG – Dvorecký most. Z celkem pěti uchazečů nabídlo konsorcium společností nejlepší nabídku z hlediska ceny, doby zhotovení i délky záruční doby, a to s cenou 1 074 965 748 Kč bez DPH a dobou realizace 810 dnů.  V rámci vyhodnocování veřejné zakázky bylo také posuzováno, zda firma Strabag nespadá pod sankce EU. Kvůli tomu byly přizvány dvě externí advokátní kanceláře. Také odbor veřejných zakázek Magistrátu hl. m. Prahy nakonec vyhodnotil, že tato firma pod sankce nespadá, a to hlavně vzhledem k tomu, že od 8. dubna 2022 je mezi skutečnými majiteli pouze rodina Haselsteinerů z Rakouska.

Výstavbou tohoto mostu bude doplněno doposud chybějící propojení pro městskou hromadnou dopravu, pěší a cyklistické vazby mezi vltavskými břehy. Východní vyústění mostu bude u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice. Západní pak poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Součástí projektu je návrh nové tramvajové a autobusové zastávky Dvorecký most. Současné vedení města s výstavbou Dvoreckého mostu dlouhodobě počítá a veškeré investice a rekonstrukce koordinuje s jeho realizací. Dopravní podnik hl. m. Prahy mimo jiné založil v rámci tramvajové výluky v roce 2020 na Barrandov odbočku vedoucí ke Dvoreckému mostu. Zastávka Lihovar pak získala novou podobu při rekonstrukci Nádražní ulice. Veškeré stávající úpravy tedy počítají s napojením na Dvorecký most. Stavba je koordinována také s rekonstrukcí Barrandovského mostu, která je rozložena do etap, aby mohly být na nově vzniklý most plynule převedeny plánované autobusové linky.

Autory vítězného návrhu, který vzešel z architektonicko-konstrukční soutěže pořádané v letech 2017 až 2018, jsou architekti ze studia ATELIER 6 a TUBES. Návrh mostu odkazuje ke kubismu a brutalismu, které mají v Praze velkou tradici. Podmostí nabídne  multifunkční  prostor pro volnočasové a kulturní vyžití včetně kavárny.  Při hledání tvarového řešení se autoři inspirovali Františkem Menclem, který se podílel na projektech mostů pro hlavní město Praha v první polovině 20. Století ( Hlávkův most, Mánesův most, Libeňský most, Jiráskův most). Výtvarný umělec Krištof Kintera zpracovává podobu prostoru pod mostem formou výtvarného díla. Vznikne zde multifunkční pomyslná kubistická krajina a „botanická zahrada“ pouličního osvětlení. Součástí projektu je kromě kulturní arény také kavárna s občerstvením, pikniková zóna nebo Kinterova autorská socha.

Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy

Vizualizace : ATELIER 6


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,94803 s | počet dotazů: 211 | paměť: 20293 KB. | 12.06.2024 - 13:38:32