V Praze 2 jsou v provozu nové nabíjecí stanice na lampách veřejného osvětlení


3 1 vote
Hodnocení článku

Pražané mohou využívat další nové nabíjecí stanice na stožárech městských lamp (EVR lampy) a dobíjet vozy přímo z distribuční soustavy. Prvních 13 stanic s 25 dobíjecími body instalovala městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) na speciálně upravené stožáry veřejného osvětlení v ulicích Moravská, Korunní, Chodská, Kladská, Slezská a Slovenská. Nabíjení na těchto nových stanicích je do konce letošního roku zdarma. Pilotní nabíjecí stanice instalované na EVR lampách disponují výkonem až 2×22 kW. Většina umožňuje současné nabíjení dvou vozidel, celkem je k dispozici 25 dobíjecích bodů. U deseti z třinácti stanic se ještě počítá s vyčleněním dvou parkovacích míst s tím, že vyhodnocení pilotní části pomůže najít optimální řešení pro další provoz. V prosinci THMP umožní zájemcům nabíjet zdarma bez jakékoliv registrace, stačí připojit kabel do vozidla. Po vyhodnocení pilotního projektu a také v závislosti na zájmu Pražanů a penetraci elektromobilů se bude plánovat rozmístění a zprovoznění dalších nabíjecích stanic.

Od 1. ledna 2023 bude možné nabíjet dvěma způsoby. Registrovat se a získat dobíjecí čip, který řidičům umožní za cenu garantovanou THMP využívat také nabíjecí stanice PREpoint a za standardní ceny i stanice dalších provozovatelů po celé Evropě. Druhou možností bude jednorázové dobíjení bez registrace a to přes QR kód. EVR lampy jsou již vybudované v lokalitách Prosek, Vokovice, Kamýk, Háje a Černý Most. Aktuálně THMP a PREdistribuce připravují další v Kobylisích, Bohnicích, Dvorcích, ve Vršovicích, na Vinohradech a Velké Ohradě. Veškeré informace najdou elektromobilisté na stránkách www.prahanabiji.cz.

„Velice mě těší, že se nám stávající kapacitu dobíjecích stanic v Praze 2 daří navyšovat. Díky pilotnímu projektu THMP se stávající síť 5 dobíjecích lamp a 4 stanovišť rozšiřuje o dalších 13 dobíjecích stanic, resp. o 26 míst. Řidiči si na tuto službu už zvykli, nabíječky jsou hojně využívány. Zvlášť tam, kde jsou pro účely dobíjení vyhrazena parkovací místa. A takových míst bude postupně přibývat,“ doplňuje Tomáš Halva, radní Prahy 2 pro oblast dopravy.

„Přípravu stožárů na budoucí osazení nabíjecími stanicemi pro elektromobily realizuje THMP jako správce veřejného osvětlení souběžně v několika lokalitách. V letošním roce bude po Praze připraveno 55 EVR lamp. V příštím roce je jich v plánu 240, v následujících letech to budou násobky,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP. Z důvodu úspory nákladů a minimalizace zásahu do života Pražanů probíhají veškeré práce na budování dobíjecí infrastruktury v koordinaci s obnovou distribuční sítě a jejím vlastníkem, společností PREdistribuce.

Zdroj a foto:

Městská část Praha 2


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
3 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,04369 s | počet dotazů: 209 | paměť: 20483 KB. | 23.05.2024 - 22:19:41