Návrh na rozšíření zimního zákazu pro kamiony v Beskydech na celoroční omezení


Zakaz
0 0 votes
Hodnocení článku

Beskydský horský úsek na silnici I/56 přes Ostravici, Staré Hamry a Bílou je dlouhodobě považován za velmi rizikový, především během zimních měsíců. Zdejší kalamitní stavy nejsou pouze předmětem meteorologických podmínek, ale především porušení předpisů kamionovými řidiči, kteří ignorují sezonní zákaz vjezdu. Tato situace má negativní dopad nejen na místní obyvatele, ale také ohrožuje zásobování pitnou vodou pro Ostravsko, a to díky přehradě Šance v této oblasti.

Starostka Starých Hamrů, Eva Tořová, zdůrazňuje, že zimní období se stává pro obyvatele Starých Hamrů a Bílé výzvou, protože nehody kamionů často blokují silnici, což způsobuje problémy při dojíždění do práce a školy. Obyvatelé se také obávají o bezpečnost svých dětí, které čekají na autobusy, ale nemohou dorazit kvůli blokované cestě.

V reakci na tyto obtíže se obce podél trasy, zejména Staré Hamry, Ostravice a Bílá, snaží prosadit rozšíření zákazu vjezdu na celý rok pro vozidla těžší než 12 tun. Snahy o ochranu bezpečnosti a zásobování pitnou vodou vedly k vydání obecného opatření, které zakazuje tranzitní nákladní dopravu od Frýdku-Místku směrem do chráněné krajinné oblasti Beskyd.

Starostka Frýdlantu nad Ostravicí, Helena Pešatová, vysvětluje, že toto opatření bylo výsledkem dlouholetého úsilí a spolupráce s více než 50 statutárními zástupci obcí na Frýdecko-Místecku. Úsilí směřovalo k tomu, aby těžká tranzitní nákladní doprava neprojížděla touto horskou oblastí, což by mělo pozitivní vliv nejen na bezpečnost, ale i na ochranu zásobování pitnou vodou z přehrady Šance.

Omezení vjezdu pro kamiony nad 12 tun je momentálně platné od 1. prosince do 31. března. Nicméně, otázka, zda se podaří tuto zimní omezenost rozšířit na celoroční, zatím zůstává otevřená. Obce podél trasy mají v úmyslu i nadále se snažit o tuto změnu, protože by to přineslo významné zlepšení bezpečnosti a ochrany životního prostředí v Beskydech.

Senátorka Helena Pešatová zdůrazňuje, že ochrana přehradní nádrže Šance je prioritou, protože slouží jako zásobárna pitné vody pro širokou oblast. Její cíl spočívá v trvalém umístění zákazu vjezdu a v udržení informačních systémů, které řidiče varují před vjezdem na tuto horskou silnici. Tranzitní doprava by měla být naváděna na obchvat města Frýdek-Místek, což by mělo přispět k udržení chráněné krajinné oblasti v optimálním stavu.

Celkově lze říci, že tato opatření jsou důležitým krokem směrem k zajištění bezpečnosti, pohody a udržitelnosti Beskydského horského úseku, a to nejen během zimních měsíců, ale i po celý rok.


Zdroj a foto: Protext – Tisková zpráva


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,04196 s | počet dotazů: 218 | paměť: 20539 KB. | 18.07.2024 - 22:18:43