Modernizace a úspory: Úspěchy Železniční správy v roce 2023


ElVed
0 0 votes
Hodnocení článku

Železniční správa zaznamenala loňský nárůst příjmů a úspory díky nižší spotřebě energie.

Dnešní schválení účetní závěrky za rok 2023 ze strany správní rady Železniční správy ukazuje na další rok zaměřený na modernizaci klíčových traťových úseků a uzlů, stejně jako na renovaci mnoha nádražních budov. Zvýšení příjmů z nemovitostí o více než 100 milionů korun pozitivně ovlivnilo hospodaření. Taktéž byly úspěšně sníženy mzdové náklady a úspory ve výši 130 milionů korun byly dosaženy díky nižší spotřebě plynu a elektřiny.

„Kromě nutných úspor v provozu jsme pokračovali ve vysokém tempu investic,“ zdůraznil ministr dopravy Martin Kupka. „V loňském roce jsme investovali 39 miliard korun do modernizace a téměř 21 miliard korun do oprav a údržby tratí, což vedlo k zvýšení bezpečnosti provozu a zlepšení podmínek pro cestující.“

Mezi dokončené modernizace patří například úseky z Brna do Blanska, z Ústí nad Orlicí do Brandýsa nad Orlicí, z Velimi do Poříčan nebo v Praze mezi Smíchovem a Radotínem. Nová nádražní budova byla otevřena také ve stanici Radotín.

Pro získání finančních prostředků využívá Železniční správa moderní finanční mechanismy, jako je úvěr od Evropské investiční banky, a připravuje se na PPP projekty. „S využitím soukromého kapitálu plánujeme financovat výstavbu železničního spojení na letiště,“ uvedl generální ředitel Jiří Svoboda. „První kroky již byly učiněny ve výběru poradenských firem pro hledání koncesionáře tohoto PPP projektu.“

Z hlediska bezpečnosti bylo loni zvýšeno zabezpečení celkem 124 železničních přejezdů a dalších šedesát křížení bylo zrušeno. Pokračuje také instalace evropského zabezpečovače ETCS na tisíce kilometrů tratí.

Díky optimalizaci zaměstnaneckého stavu o 1,3 procenta se podařilo najít úspory i v oblasti mzdových nákladů, kde ke konci loňského roku pracovalo 16 893 zaměstnanců. Digitalizace a automatizace procesů hrají v tomto směru klíčovou roli.

Celková úspora ve výši 130 milionů korun byla dosažena díky snížení spotřeby energie. Spotřeba elektřiny klesla o 7 % a spotřeba plynu dokonce o 14 %. Zvýšení příjmů ze správy nebytových prostor, bytů, pozemků a staveb přispělo k pozitivnímu vývoji příjmů ve výši 102,5 milionu korun.


  • Foto: Novoklimov / Wikimedia Commons / CC0 1.0 DEED
  • Zdroj: Správa železnic, státní organizace

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,01055 s | počet dotazů: 211 | paměť: 20431 KB. | 22.04.2024 - 08:35:28