Nový unikátní senzor Agdata pomáhá při měření kvality ovzduší


5 1 vote
Hodnocení článku

Český startup Agdata, který pod značkou City zajišťuje monitoring mikroklimatu a ovzduší ve městech a obcích, přichází s novinkou v podobě nejpokročilejšího a zároveň nejdostupnějšího senzoru pro měření prachových částic. Nové senzory Agdata představují pokročilou technologii pro měření prachových částic, která nemá ve svojí cenové hladině v přesnosti naměřených výsledků konkurenci. Novinku testuje i Slovenský hydrometeorologický ústav, který společně s Agdata chystá společný projekt. Společně již nyní testují i další elektrochemické senzory. Ambicí obou stran je nabídnout samosprávám, ale i soukromým subjektům finančně dostupné a co možná nejkvalitnější lokální měření kvality ovzduší. Projekt by měl kombinovat obě technologie. Tedy jednu stanici s referenčními přístroji, která bude v lokalitě doplněna několika technologiemi od Agdata. Právě tato kombinace dat přinese co nejpřesnější výsledky, které budou zároveň dostupné pro městské a obecní rozpočty. Cílem tohoto společného projektu je umožnit co největší dostupnost lokálního měření kvality ovzduší pro všechny obyvatele Slovenska. V současné době mají obě strany podepsanou smlouvu o spolupráci a probíhají kontrolní testovací měření ze strany SHMÚ. Společný projekt by se měl naplno rozběhnout ve druhé polovině tohoto roku.

Nový prachový senzor od Agdata není určen jen pro použití v projektu s SHMÚ, ale společnost ho už nyní instaluje v lokalitách po celém Česku i Slovensku jako nový standard svých služeb. V reálném čase dokáže detekovat míru prachových částic PM1, PM 2,5 a PM 10 v ovzduší. Jeho největším rozdílem a vylepšením oproti ostatním srovnatelným technologiím je větší eliminace chybovosti. Ta je dosažena snížením vlhkosti vzduchu při vstupu do senzoru a měřením jeho teploty a míry vlhkosti při výstupu. Spolu s dvěma detektory a měřícím laserem umístěnými v různých úhlech tak tyto senzory dosahují velice přesných a konzistentních měření a naměřené výsledky není nutné korigovat pomocí dalších výpočtů.

Naměřená data ze senzorů odchází do systému Agdata City, skrze který je možné zjištěné hodnoty v reálném čase publikovat na webových stránkách nebo v případě nebezpečně vysoké koncentrace škodlivin nechat zaslat upozornění na mobilní telefon.

Lokální měření nejčastěji volí samosprávy, kterým výsledky pomáhají v informování obyvatel o kvalitě ovzduší v místě jejich bydliště. Senzory se tak často umisťují v místech velké zástavby nebo pohybu rizikových skupin obyvatel, tedy u škol, školek, domovů pro seniory nebo parků, do kterých vyráží rodiče s kočárky na procházku. Samosprávy díky aktuálním výsledkům měření mohou okamžitě informovat občany o případném riziku v podobě zvýšeného výskytu zdraví nebezpečných látek v ovzduší.

Při dlouhodobém měření, které dokáže zohlednit i další faktory, jako je smogová situace, směr větru a další pak obce sbírají data, která jim pomáhají při územním a městském plánování. Nejedná se jen o stavbu obchvatů a omezení silniční dopravy, která patří k největším zdrojům prachových částic. Podle dat Agdata roste počet obcí, které výsledky měření používají jako důkaz kvality ovzduší v dané lokalitě. Jedná se převážně o lázeňská města a další místa, která se zaměřují na tzv. zdravotnický turismus a díky pravidelným měřením chtějí využívat titul klimatické lázně.

Zdroj a foto: Agdata


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
5 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,91856 s | počet dotazů: 218 | paměť: 22765 KB. | 11.10.2024 - 23:49:03