V Praze 12 realizují projekt Květnaté louky


0 0 votes
Hodnocení článku

Do projektu spadá území od ulice Lhotecká podél Hasovy k ulici Levského. Na základě založení květnatých luk dochází k rozšíření kvality porostů, což je důležité nejen pro hmyz, ale i pro ostatní živočichy. Pro osev se používá speciální osivo, které pochází z nedaleké přírodní památky V Hrobech. Jde o druhově pestrou, původní regionální směs, díky čemuž mohou dané rostliny využít plně svého potenciálu a rozšířit kvalitu trávníků nejen pro hmyz, ale i pro ostatní živočichy. Druhová pestrost poté umožňuje krajině fungovat lépe a být domovem pro řadu živočichů, pro něž se stala nehostinnou. Přínosem lučních porostů je v porovnání s běžným parkovým trávníkem odolnost proti suchu a větší schopnost zachytit dešťovou vodu. Biokoridory ovlivňují i to, co se děje v půdě. Dochází tak k zlepšování biodiverzity v daném místě.

„Pro realizaci tohoto dlouhodobého projektu jsme se rozhodli na základě studie od experta České zemědělské univerzity. I když se jedná o běh na dlouhou trať, jehož výsledek můžeme očekávat až v roce 2027, pevně věříme, že bude mít u občanů úspěch a budeme moci louky založit i v dalších lokalitách na Praze 12,“ uvádí místostarosta Prahy 12 Vojtěch Mikoláš.

Jak bude probíhat údržba těchto ploch? Květnaté louky se musí pravidelně sekat, aby v nich mohly vycházet rostliny, které je v nich žádoucí udržet. V tomto případě se bude jednat o tzv. selektivní sekání, spočívající v postupním sečení ploch, aby se jednotlivé rostliny i živočichové mohli přemisťovat a nedocházelo tak ke snižování druhové rozmanitosti.

Jedná o dlouhodobý projekt, jehož výsledek nebude vidět během pár měsíců. Kvalita a výsledek se budou vyvíjet v čase. Aby mohly rostliny kvést, potřebují nejdříve zesílit, nejlepší sezona se tak dá očekávat až v roce 2027.

 

Zdroj:

Městská část Praha 12

Ilustrační foto:

B.Borová, IZDoprava.cz

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,27644 s | počet dotazů: 208 | paměť: 20440 KB. | 25.07.2024 - 00:31:24