Zavlažovací vaky se osvědčují při údržbě zeleně ve Vyškově


Suché a horké počasí v posledních letech sužuje nejen trávníky a osázené záhony, ale suchem trpí i stromy. Proto vedení  města hledalo nové možnosti údržby i z hlediska zajištění dostatečné vláhy pro městskou zeleň. Proti usychání mladých dřevin proto Vyškovská radnice v letošním roce realizovala společně s firmou STAEG Facility projekt s využitím zavlažovacích vaků. Vaky radnice nechala rozmístit do několika suchých lokalit.

Zavlažovací vak funguje jako určitá forma kapkové závlahy, obepne se kolem stromu, zapne suchým zipem, napustí vodou a ta potom po dobu přibližně šesti hodin perforacemi ve dně vaku vytéká, vsakuje se do dostatečné hloubky a zavlažuje kořenový systém.  Stromy plánuje radnice zalévat do tří let věku, potom už je kořenový systém dostatečně hluboký, že by měl sám dosáhnout na podzemní vodu.

„Jde o pilotní projekt, který nese své ovoce. Za poslední čtyři roky jsme vysázeli stovky stromů, i přes řádnou péči se stávalo, že mladý stromek suché období nepřečkal. Loni jich byly desítky. Díky zavlažovacím vakům se voda neroztéká bez užitku po okolí, ale postupně se vsakuje a dostává do kořenového systému. Nejde tak pouze o povrchové zalévání, na kterém se navíc ještě projevuje vypařování,“ zdůraznil vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek. Novinka se osvědčila.

Zdroj: Vyškov


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,10089 s | počet dotazů: 198 | paměť: 20238 KB. | 24.04.2024 - 05:30:18