Jihočeský kraj zahájil pilotní projekt obnovy vozového parku, který bude zaměřen na automobily s alternativním pohonem


První organizace Jihočeského kraje, jež se tohoto projektu účastní, je Jihočeská centrála cestovní ruchu (JCCR), která získala na nákup dvou osobních automobilů s alternativním pohonem dotaci ve výši 420 tisíc korun ze Státního fondu životního prostředí ČR. Realizace projektu je plánována na příští rok. „Elektromobilita si ve spojení s bojem proti změnám klimatu získává stále větší zájem veřejnosti i širší politickou podporu a stává se celosvětově jedním z hlavních ekologických témat. I kroky největších světových automobilek ve vývoji nových modelů naznačují, že boom elektromobilů je otázkou blízké budoucnosti, na níž musíme být připraveni. V kraji nesmí ve správném okamžiku chybět potřebná infrastruktura a nesmíme ztratit krok s vývojem,“ konstatovala hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. „Síť dobíjecích stanic se v celé České republice a ostatních státech každým dnem neustále rozrůstá. Jenom v Českých Budějovicích a jeho bezprostředním okolí jsou v provozu tři. Jihočeská centrála cestovního ruchu v současné době spolu s dalšími partnery v současné době připravuje v rámci dotačního programu Interreg V-A Rakousko-Česká republika projekt eMobilita, jehož cílem je mimo jiné během následujících tří let počet dobíjecích stanic v Jihočeském kraji rozšířit,“ doplnila hejtmanka.

Po vyhodnocení poslouží pilotní projekt kraji a dalším jím zřizovaným organizacím jako vodítko při výběru nejvhodnějšího řešení obnovy služebního vozového parku. Dotace Fondu životního prostředí pokryje zhruba pětinu celkových nákladů spojených s nákupem elektromobilu a hybridního vozidla. Výsledkem projektu eMobilita Linz – Šumava – Lipno – Český Krumlov má být podle ředitele Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromíra Poláška realizace testovací trasy e-mobility v přeshraničním měřítku mezi turistickými regiony Český Krumlov a Lipno s napojením na Šumavu a Linec. „Vznikne deset stanic vhodných pro nabíjení elektromobilů a elektrokol obyvatel a návštěvníků přeshraničního regionu Jižní Čechy – Horní Rakousko. Každá nabíjecí stanice bude mít alespoň 2 zásuvky pro elektromobily a 2 zásuvky pro elektrokola. JCCR též pro svá vozidla zřídí novou dobíjecí stanici pro elektromobily a elektrokola, která bude k dispozici i pro další zájemce“ upřesňuje Jaromír Polášek.

Partnery projektu jsou na rakouské straně Software Competence Center Hagenberg (vedoucí partner), Johannes Kepler Universität Linz, Wirtschaftspark Oberes Mühlviertel, Mühlviertel Marken a na české straně JCCR spolu s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích. Celkový rozpočet projektu je přibližně 845 tisíc eur.

JCCR již má s elektromobilitou zkušenosti. Ve spolupráci s Nadací ČEZ úspěšně realizuje nákupy elektrokol pro seniory i ostatní návštěvníky regionu v rámci projektu „Elektrokola pro seniory (a nejen pro ně)“ zahájeného v roce 2015. Jeho cílem je zpřístupnění cykloturistiky starším či méně pohyblivým výletníkům.

Na jihu Čech dnes mají elektrokola k dispozici půjčovny v Nových Hradech, Suchdole nad Lužnicí, Nové Bystřici, Borovanech, Jindřichově Hradci, Kaplici a Trhových Svinech. Tato místa letos rozšíří Červená Lhota, Informační centrum Jaderné elektrárny Temelín na zámečku Vysoký Hrádek a Sedlčany, čímž vznikne základ budoucího propojení sítě půjčoven elektrokol až do Středočeského kraje.

Zdroj: Jčk.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,25982 s | počet dotazů: 197 | paměť: 20355 KB. | 24.05.2024 - 01:31:51