Bezpečnost dětí v autě: Autosedačky a důležitost správné instalace


Sedacky
0 0 votes
Hodnocení článku

Autosedačky pro děti jsou klíčovým prvkem zajištění bezpečnosti při cestování rodin s malými dětmi. Dopravní expert Roman Budský ze Platformy VIZE 0 zdůrazňuje důležitost správné volby a instalace autosedačky, aby byly děti optimálně chráněny v případě dopravní nehody.

Podle zákonů je povinností rodičů a řidičů zajistit, že děti do třiceti šesti kilogramů a do výšky 150 centimetrů jsou přepravovány v autosedačce. Budský upozorňuje, že pokud je některý z těchto parametrů překročen, dítě by už nemuselo být v sedačce bezpečné.

„Ty nejmenší děti se posadí do těch vajíček, do těch kolíbek takových. Čili tam vlastně to dítě to má tu výhodu, že je perfektně chráněno i ze stran,“ vysvětluje Budský. Je tedy klíčové vybrat sedačku, která poskytuje optimální ochranu z různých směrů, aby bylo minimalizováno riziko zranění při nehodě.

Jedním z klíčových faktorů je také správná instalace sedačky. Budský zdůrazňuje, že pro nejmenší děti se sedačka umísťuje tak, aby dítě sedělo zády ve směru jízdy. Tato pozice zabraňuje zraněním krční páteře a chrání hlavu, která u malých dětí může vážit až čtvrtinu celkové hmotnosti.

Při umístění autosedačky vpředu je však důležité vypnout airbagy, aby nedocházelo k nebezpečným situacím při jejich vyúčtování.

„Dítě, které nejede v dětské sedačce, tak u něho je až sedminásobně větší riziko, že zemře při dopravní nehodě,“ varuje dopravní expert. Zdůrazňuje, že každá cesta bez správně umístěné autosedačky představuje potenciální nebezpečí a že dokonce i kolize při nízké rychlosti mohou být pro dítě mimo sedačku fatální.

Nákup autosedačky by měl být podle Budského promyšlený proces. Doporučuje vybírat sedačku společně s dítětem a zajistit, že je vhodná pro daný typ vozu. Důležitým prvkem je také kontrola, zda je vozu vybaven isofixem, který zajistí bezpečné a stabilní umístění sedačky.

Policista Horymír přidává svůj pohled na situace v autě s dětmi. Varuje před podáváním jídla a pití během jízdy, připodobňuje to k dávání volantu dětem. Zdůrazňuje, že takové situace mohou odvrátit pozornost řidiče od silnice a zvyšovat riziko nehody.

Budský doplňuje, že pohodlnost dítěte při cestování je klíčovým faktorem pro bezpečnou jízdu. Děti by měly být pohodlně oblečeny, aby se minimalizovaly jejich projevy nervozity. V případě, že se dítě začne kroutit nebo projevuje nespokojenost, doporučuje se zastavit na bezpečném místě a vyřešit situaci.

Celkově lze konstatovat, že bezpečnost dětí v autě není pouze otázkou dodržování zákonů, ale i pečlivé volby a správné instalace autosedačky. Každá investice do bezpečnosti dětí při cestování je investicí do jejich zdraví a bezpečného vývoje.


Zdroj a foto: Protext – Tisková zpráva


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,30427 s | počet dotazů: 197 | paměť: 32726 KB. | 23.02.2024 - 08:55:02