Zabiják na silnicích: Nebezpečí nadměrné rychlosti a bezohlednosti za volantem


Drych
0 0 votes
Hodnocení článku

Roman Budský, dopravní expert a člen Platformy VIZE 0, varuje před ignorováním dopravních pravidel a zodpovědnosti za volantem. Podle něj je rychlost vozidla podobná střelné zbrani a měla by být svěřena pouze zodpovědným a zkušeným řidičům.

Rychlost, kterou vyvíjí vozidlo, může být smrtící, a statistiky to jasně potvrzují. Až 86 procent řidičů přiznalo, že občas překračuje povolenou rychlost o deset kilometrů za hodinu. Šokujících 66 procent řidičů se dokonce pohybuje ještě rychleji. Dopravní expert Roman Budský zdůrazňuje, že rychlost může být nebezpečná, zejména v rukou nezkušených nebo méně zodpovědných řidičů.

„Čím vyšší rychlost, tím vyšší kinetická energie. A ona nakonec roste se čtvercem rychlosti. Takže zvýšení rychlosti znamená exponenciální nárůst energie. Rychlostní limity mají proto svůj význam a neměly by být ignorovány,“ vysvětluje Budský.


Policista Horymír varuje před nebezpečím překračování rychlosti a přirovnává to k hledání zkratky v bludišti. Často končí tragicky, a nejen pro samotného řidiče, ale i pro nevinné účastníky silničního provozu. Překračování povolené rychlosti není jen porušením zákona, ale může mít fatální následky.

Budský také zdůrazňuje, že respektování rychlostních limitů je klíčové, zejména v obcích, kde je koncentrace chodců vysoká. Zkušený řidič by měl adaptovat svou rychlost podle aktuálních podmínek na silnici. V bezpečných a volných podmínkách je možné dosáhnout maximální povolené rychlosti, ale v situacích, kde hrozí nebezpečí, by měl řidič přistupovat s náležitou opatrností.

Dalším z nebezpečí na silnicích jsou kamiony, které často překračují povolené rychlostní limity. Budský upozorňuje na jejich nebezpečné chování, zejména nedodržování bezpečného odstupu a nebezpečné předjíždění. Taková kombinace faktorů může mít fatální následky při nehodě.

Všechny tyto varování mají za cíl připomenout, že bezpečnost na silnicích je společnou odpovědností všech účastníků provozu. Než se šlápne na plyn, je nezbytné uvědomit si, že jízda na silnici není závodní hra, ale realita, kde bezpečnostní pravidla mají klíčový význam pro zachování života a integrity všech zúčastněných.


Zdroj, video a foto: dopravniinfo.tv – Protext


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,38116 s | počet dotazů: 210 | paměť: 24636 KB. | 25.07.2024 - 04:49:13