Bezpečná jízda na dálnicích během deštivého počasí


vlcsnap 2023 08 01 15h10m40s335
0 0 votes
Hodnocení článku

Deštivé počasí může na dálnicích představovat velké nebezpečí pro řidiče. Snížená viditelnost, skluzavé povrchy a neočekávané situace mohou zvýšit riziko dopravních nehod. Pokud se ale na deštivé podmínky připravíte a dodržíte několik důležitých pravidel, můžete svou jízdu na dálnicích udělat bezpečnější a pohodlnější.

1. Pravidelná údržba vozidla

Začněme tím nejdůležitějším – vaším vozidlem. Důkladná pravidelná údržba je klíčová pro bezpečnou jízdu v jakémkoli počasí, a to platí zvláště při dešti. Ujistěte se, že pneumatiky mají dostatečný vzorek, aby zajistily dobrý odvod vody a zabránily akvaplaningu. Zkontrolujte brzdový systém, stěrače a světla, aby všechny funkce pracovaly správně.

2. Snížete rychlost

V deštivém počasí byste měli vždy snížit rychlost. Mokrý povrch zvyšuje brzdnou dráhu, což může způsobit neočekávané situace. Dbejte na rozumné dodržování povolené rychlosti a přizpůsobte rychlost podmínkám na silnici.

3. Zvýšený odstup

Zvýšený odstup od vozidla před vámi je nezbytným pravidlem pro bezpečnou jízdu na dálnici za deštivého počasí. Snížená viditelnost a delší brzdná dráha vám poskytnou méně času na reakci na neočekávané situace. Dodržujte pravidlo „dvousekundového odstupu“ od vozidla před vámi, které se ještě zvýší na čtyři sekundy v deštivých podmínkách.


4. Používejte světla

Zapněte si světla, abyste zvýšili svou viditelnost a byli viditelnější pro ostatní řidiče. Dnešní automobily mají často funkci automatického zapínání světel, ale ujistěte se, že máte správně nastavené světla.

5. Nebrzděte náhle

Náhlé brzdění na mokré silnici může vést k zablokování kol a akvaplaningu. Pokud začnete brzdit, dělejte to postupně a s citlivostí, aby se váš automobil udržel stabilní.

6. Vyhněte se akvaplaningu

Akvaplaning je nebezpečná situace, kdy se mezi pneumatikami a mokrým povrchem vytvoří voda, která znemožní správné kontakt se silnicí. Pokud zažijete akvaplaning, neostře brzděte, uvolněte plyn a držte volant rovně, dokud nezískáte zpět kontrolu nad vozidlem.

7. Sledujte dopravní zpravodajství

Předtím než vyrazíte na cestu, zkontrolujte dopravní zpravodajství, abyste získali informace o možných dopravních zácpách nebo nepříznivých povětrnostních podmínkách na trase, kterou hodláte jet. To vám pomůže přizpůsobit plán cesty a snížit stres na cestě.

8. Buďte opatrní na stojící vodu

Vyhněte se projíždění stojící vody, protože nemůžete vědět, jak hluboká je a zda nejsou skryty překážky. Stojící voda může také způsobit poškození vozidla, pokud je vtažena do motoru nebo jiných citlivých částí.


9. Sledujte chování ostatních řidičů

Buďte vždy ostražití a sledujte chování ostatních řidičů kolem vás. Dávejte pozor na rychlé změny pruhů, neopatrné brzdění nebo neustálé vklouznutí do vody na okraji dálnice. Udržujte si prostor a buďte připraveni na reakci na jejich nepředvídatelné akce.

10. Buďte trpěliví

Nakonec si pamatujte, že jízda za deštivého počasí může být stresující. Buďte trpěliví, ponechte si klidnou mysl a nedělejte unáhlené rozhodnutí.

S dodržováním těchto jednoduchých pravidel můžete výrazně snížit riziko nehody a zajistit bezpečnou jízdu na dálnicích i za nepříznivých povětrnostních podmínek. Paměťové body jsou: pravidelná údržba, snížená rychlost, zvýšený odstup, světla, opatrné brzdění, sledování dopravní situace a chování ostatních řidičů, vyhýbání se stojící vodě a trpělivost. Pamatujte si, že bezpečnost na silnicích je společnou odpovědností, a proto buďte ohleduplní k ostatním řidičům.


  • Zdroj: Vlastní výzkum
  • Foto: Vlastní YouTube autora.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,25796 s | počet dotazů: 211 | paměť: 20503 KB. | 17.05.2024 - 16:21:41