V letošním roce začne plánovaná oprava Wonkova mostu


0 0 votes
Hodnocení článku

Letošní oprava Wonkova mostu přes Labe v Pardubicích bude trvat má do října roku 2025. Stavbaři začnou přípravnými pracemi na přelomu února a března, v současné době se řeší přesné termíny. Dopravní omezení v podobě provozu jedním pruhem v obou směrech je naopak již teď potvrzené od června. Most zůstane po dobu rekonstrukce průchozí i pro pěší. Pardubický kraj vše koordinuje s magistrátem, Ředitelstvím silnic a dálnic tak, aby dopady na občany byly co nejmenší. Most Pavla Wonky je klíčovou dopravní stavbou v Pardubicích a projede přes něj více než 20 tisíc aut denně. V letošním roce začne jeho roky plánovaná oprava, při které dojde k výměně nosných předpínacích lan, která korodují. „Nejde ale pouze o rekonstrukci. Připravíme most pro jednodušší údržbu dalším generacím. Nosná lana jsou v současné době uložená ve speciální pěně. V rámci opravy budou nahrazena novými s dvouplášťovou ochranou proti korozi. Zároveň vznikne na koncích mostu takový tunel, díky kterému se k nim v budoucnu lépe dostaneme, a případně další údržbové práce budou moci proběhnout již bez omezení provozu. Je to tedy také investice do budoucna,“ uvedl náměstek hejtmana zodpovědný za oblast dopravy Michal Kortyš.

Práce na Wonkově mostu začnou na přelomu února a března přípravou přeložek a dalšími nutnými úkoly. Ty si nevyžádají žádná dopravní omezení. To se změní v červnu, kdy se odstartuje nutná výměna lan volného předpětí. Právě u nich ukázaly prohlídky špatný stav vlivem koroze. Činnost je naplánována na několik etap právě proto, aby se nestalo, že most bude zcela uzavřen a v krajském městě nastane dopravní kolaps. Nyní na mostě jezdí doprava ve dvou jízdních pruzích pro každý směr, omezení bude na jeden a jeden pruh, případně na dva a jeden pruh. Celá rekonstrukce skončí na podzim roku 2025.

Předpokládaný harmonogram stavby:

V únoru až května 2024 proběhnou přípravné práce s žádnými či malými dopravními omezeními.

V době od 1. června 2024 – 1. listopadu 2024 bude doprava na mostě v režimu 1+1. Převedení dopravy do krajních pruhů, bude se pracovat ve středu mostu, kde budou probíhat zemní práce v předpolích a budou se měnit přepínací lana.

V termínu 1. listopadu 2024 – 31. října 2025 bude doprava na mostě v režimu 1+1 přes mostní provizoria. Na počátku a konci období provozu přes mostní provizoria dojde k převěšení troleje. Omezení bude vždy na dva víkendové dny, probíhají jednání s Dopravním podnikem města Pardubice. Doprava je převedena na střed mostu, práce probíhají v krajních polích.

Předpokládaný termín dokončení opravy mostu říjen 2025

 

Zdroj a foto:

Pardubický kraj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,09387 s | počet dotazů: 214 | paměť: 20406 KB. | 25.07.2024 - 04:47:44