V Hradci Králové dokončili opravu posledního kiosku na Pražském mostě


0 0 votes
Hodnocení článku

V posledních letech probíhaly postupně opravy všech čtyř historických kiosků na Pražském mostě. Nyní byl dokončen ten poslední, rozlohou větší, umístěný na Tylově nábřeží. Prošel celkovou obnovou, vyměnila se okna i elektroinstalace, nová je podlaha i omítky. Některá okna byla repasována, jiná vyrobena nově, stejně jako dveře. Kiosek byl také o doplněn poslední prvek, kterým je měděná ozdoba s pozlacenými prvky. Celkem tyto práce vyšly na méně než 5,2 milionu korun bez DPH. Během letních prázdnin by se pak do něj mohl nastěhovat nový nájemce.

Opravu většího kiosku na Tylově nábřeží zahájila dodavatelsky Správa nemovitostí Hradec Králové začátkem roku 2022. Provedena byla jeho celková revitalizace. „Vzhledem k tomu, že se jedná o kulturní památku, bylo třeba veškeré prováděné práce koordinovat nejen s odborem památkové péče, ale i s Národním památkovým ústavem. Současná podoba kiosku tak co nejvíce odpovídá období, ve kterém byly postaveny, tedy letům 1911 až 1912,“ uvádí náměstek primátorky Adam Záruba zodpovídající za architekturu a památkovou péči. Dnes byl také na kiosek navrácen jeho charakteristický měděný prvek, který správa nemovitostí nechala vyrobit na zakázku od společnosti Houska & Douda. „Připravili nám návrh technologického a materiálového řešení, které odpovídalo původní verzi ozdoby podle návrhu Jana Kotěry. Její výroba byla zahájena v listopadu loňského roku a dokončila se prakticky nyní, začátkem května,“ doplňuje Záruba. Celkové náklady na výrobu a instalaci činí 352 tisíc korun bez DPH. Ačkoliv v dobových nabídkách z roku 1910 město poptávalo ozdobu nazývanou kytice, tak podle Ivana Housky se zcela jistě jedná o fontánu. Z mísy vyzdvižené nad vrchol střechy stříkají jednotlivé proudy se zlacenými kapkami vody. Stejný prvek bude v příštím roce doplněn také na protější kiosek na Tylově nábřeží.

Během posledních šesti let byly renovovány ostatní tři Kotěrovy kiosky. Jako první byla v roce 2016 zahájena rekonstrukce kiosku na Tylově nábřeží ve směru k historickému centru. O dva roky později prošel opravou kiosek na pravé straně Eliščina nábřeží směrem k centru. Poslední kiosek umístěný na levé straně Eliščina nábřeží byl opraven v roce 2020. Na tento kiosek byla navrácena v minulosti zaniklá markýza. Jedná se o přístřešek s ocelovou konstrukcí a skleněným zastřešením, zdobený je tepanými reliéfy z mědi. Tento zaniklý prvek byl vyroben na zakázku podle dochované dokumentace.

Autorem návrhu mostu a historických secesních kiosků je Jan Kotěra, který v roce 1910 připravil projekt, podle něhož byly v letech 1911–1912 postaveny.  Kiosky na Eliščině nábřeží, na břehu historické části města, získaly podoby válcových středověkých věží s cimbuřím. Naopak kiosky naproti odkazovaly na klasicistní architekturu, dostaly oválný vzhled a zvonovou střechu. Konstrukce mostu je železná s jedním obloukem a železným zábradlím. Most byl prohlášen kulturní památkou v roce 1958.

Zdroj:

Město Hradec Králové

Foto:


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,04515 s | počet dotazů: 207 | paměť: 20482 KB. | 24.05.2024 - 16:48:03