Středočeský kraj chce vybudovat tramvajovou trať z Prahy do Dolních Břežan


Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD) se obrátil na Ministerstvo dopravy se žádostí o finanční příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na vybudování tramvajové trati z Prahy do Jesenice u Prahy, Vestce a Dolních Břežan. Cílem této investice je zlepšit dopravní dostupnost hlavního města pro obyvatele obcí směrem na jih od Prahy.

Kraj se pro řešení zajištění zlepšení obslužnosti na jih od Prahy rozhodl v návaznosti na závěry Plánu udržitelné mobility, jehož cílem je prověřit možnosti zlepšení dopravní dostupnosti (dojezdu) občanů Středočeského kraje do a z hlavního města Prahy. Byly v něm sledovány také varianty kapacitního propojení, které zohledňuje i mobilitu do rozvíjejícího se vědecko-výzkumného centra STAR (CITT ELI, CITT BIOCEV, HILASE, QTH Innovation EUROPE, APRONEX Biotechnologies).

„Ukázalo se, že dnes už je stávající autobusová doprava do těchto míst nedostačující, a jako nejlepší varianta, jež do budoucna může efektivně uspokojit poptávku po integrované veřejné dopravě v této lokalitě, se jeví právě vybudování nové tramvajové trati od plánované stanice metra D depo Písnice přes Vestec do Jesenice u Prahy,“ říká hejtman. V dané lokalitě je rezervován územní koridor pro vedení kolejové dopravy, a co je velmi důležité, stavba bude v souladu s územními plány dotčených obcí i Zásadami územního rozvoje Středočeského kraje.

Stavba tramvajové trati by podle záměru měla být rozdělena na dva úseky, a to Písnice–Vestec (1,5 km) a Vestec–Jesenice (3,1 km).  První by si vyžádal 958,5 milionu korun a druhý 1,6 miliardy korun. Celkem tak investiční náklady představují 2,58 miliardy.

„Záměr už jsme projednali i se zástupci Magistrátu hlavního města Prahy a Dopravního podniku hlavního města Prahy a ti mu vyjádřili podporu,“ konstatoval hejtman Petera.

Zdroj: Stř.k.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,92018 s | počet dotazů: 201 | paměť: 28564 KB. | 24.02.2024 - 02:57:18