Začala výstavba nového tramvajového spojení v centru Prahy


3 2 votes
Hodnocení článku

Tato nová tramvajová trať propojí stávající tramvajové tratě ve Vinohradské a Jindřišské ulici. V první etapě stavby Tramvajová trať Václavské náměstí plánované do konce září 2024 dojde k následujícím dopravním opatřením: Vodičkova ulice je v úseku mezi Palackého a Václavským náměstím uzavřena, je obousměrně přerušen provoz tramvají mezi Vodičkovou a Jindřišskou ulicí, zásobování je zachováno. Na Václavském náměstí bude probíhat stavební činnost v jeho polovině, průjezd pro dopravní obsluhu do spodní části bude zachován. Wilsonova ulice (magistrála u Muzea) bude zúžena na dva průběžné jízdní pruhy, přičemž vjezd a výjezd na Václavské náměstí bude zajištěn, jeho poloha se bude během průběhu stavby měnit.

Součástí stavby bude i revitalizace horní části Václavského náměstí podle vítězného návrhu studia Jakub Cigler architekti, rekonstrukce stropní desky nad vestibulem stanic metra Muzeum, výstavba retenční nádrže na dešťovou vodu a další činnosti.  Samotné stavební práce začaly na konci června 2024 a v několika etapách potrvají tři roky. Z čistě technického pohledu bude zřízena dvoukolejná tramvajová trať, v prostoru Václavského náměstí však budou koleje od sebe netradičně více vzdáleny a mezi nimi se bude nacházet pás pro pěší. Mezi stávajícím stromořadím a tramvajovými kolejemi vzniknou po obou stranách nová stromořadí s celkem 67 novými stromy. Vedení tramvajové tratě vyvolá mimo jiné změny v umístění vstupů do podchodů metra ve středu a na horním konci náměstí. Na základě usnesení Rady hlavního města Prahy jsou v rámci projektu tramvajové trati řešeny všechny plochy, do kterých stavba trati zasáhne, což zahrnuje v zásadě prostor původních vozovek a středového pásu včetně podzemních sítí a zařízení.

Zhotovitelem stavby je společnost Eurovia CS. Předpokládané stavební náklady činí 1,239 miliardy korun. Dopravní podnik Praha podal žádost o spolufinancování projektu z Operačního programu Doprava 3 z Fondu soudržnosti EU. Veškeré aktuální informace včetně dopravních opatření budou k dispozici na webové stránce stavby zde, která je ode dneška v provozu.

Zdroj:

Dopravní podnik Praha

Foto:

Dominika Brabcová, DPP


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
3 2 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,79411 s | počet dotazů: 209 | paměť: 20175 KB. | 16.07.2024 - 00:25:13