Sdružení zhotovitelů na stavbě silnice I/11 Oldřichovice – Bystřice oznámilo odstoupení od smlouvy


Ředitelství silnic a dálnic obdrželo dopis od sdružení zhotovitelů, které buduje silnici I/11 Oldřichovice – Bystřice, ve kterém sdružení oznamuje odstoupení od smlouvy a přerušení prací. Důvodem je insolvence jednoho z členů. Nejedná se ovšem o vedoucího sdružení. Jde o velmi překvapivý krok sdružení zhotovitelů. „Zhruba tři měsíce se zástupci vedoucí firmy ve sdružení jednáme s tím, že firma vznesla vyšší nároky, než jaké obsahuje smlouva o dílo. Tyto nároky ovšem nedoložili“, řekl generální ředitel ŘSD ČR Ing. Jan Kroupa. Sdružení firem zvítězilo ve vyhlášeném výběrovém řízení především nízkou nabídkovou cenou, kterou opakovaně obhajovalo jako reálnou.

Výhercem výběrového řízení na stavbu bylo sdružení  Společnost pro výstavbu I/11 Oldřichovice – Bystřice (MOTA ENGIL a SDS EXMOST). Vedoucím ve sdružení firem je společnost MOTA-ENGIL, která působí na mnoha evropských trzích a byla dosud považována za solidního a spolehlivého zhotovitele. Na stavbě I/11 u Třince je dokončena zhruba polovina stavebních prací. Sdružení firem nedávno předvedlo první hotový úsek komunikace a minulý týden dokonce předložilo harmonogram prací k dokončení celé stavby.

Problémem dokončení stavby je úpadek firmy SDS EXMOST. Krajský soud v Brně vyhlásil 13.10.2016 úpadek této brněnské stavební společnosti. Dluží přes čtvrt miliardy korun a počet věřitelů je převyšuje 100.  Brněnský SDS Exmost je středně velkou stavební firmou. Loni jeho výnosy stouply na 688 milionů korun, ale podnik skončil ve ztrátě 78 milionů korun. Stavební společnost realizovala v předchozích letech množství dopravních staveb od cyklostezek po rekonstrukce mostů.  Aktuálně má firma také rozpracované stavby obchvatu  Znojma  a rekonstrukci Švehlova mostu na silnici II/137 v Táboře.

Problémy firmy SDS EXMOST se týkají více staveb. Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic začalo jednat především o dokončení stavby I/11 Oldřichovice – Bystřice. „Naším cílem je především stavbu dokončit a tlačit na dokončení zakázky tak, aby skluz oproti původnímu harmonogramu byl pro řidiče minimální. MOTA-ENGIL je významná portugalská firma, proto se chci potkat i s portugalským velvyslancem v Praze“, říká ministr dopravy Dan Ťok. Stavba tohoto úseku silnice I/11 má kromě plynulosti a bezpečnosti provozu navíc velmi důležitý účel, a sice vyvést tranzitní dopravu z centra Třince.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,31850 s | počet dotazů: 201 | paměť: 20279 KB. | 18.07.2024 - 08:46:28