Růžová kola budou mít virtuální stojany
Náměstek primátorky Petr Dolínek dal pro rok 2016 záštitu komunitnímu bikesharingu Rekola. Ten v letošním roce využívalo více než 2 000 lidí, z toho jen v Praze přes 1 600. V příštím roce bude připraveno 300 kol pro užívání. Spolupráce spolku Rekola s městem přinese řadu výhod i cyklistům, kteří službu nevyužívají a upřednostňují vlastní kolo. Rekola poskytla městu anonymizovaná data o výpůjčkách kol, která Institut rozvoje a plánování hl. m. Prahy (IPR) využívá např. při doporučení pro plánované opravy stanic metra.
Rekola se v příštím roce zaměří především na dobrou dostupnost kol. K tomu by mělo dojít díky spolupráci s Institutem plánování a rozvoje, ale také díky nové technologii, kterou bude projekt využívat: „Zavedeme takzvané virtuální stojany, tedy místa, kde uživatelé mohou kolo odemknout či zamknout. Jedná se o Internet of Things, takže není potřeba instalovat speciální stojany. Lokalitou pro vracení a půjčky tak budou existující stojany u stanic metra či zastávek MHD, ale i oblíbené kavárny nebo knihovny,“ vysvětlil Vítek Ježek, zakladatel projektu Rekola.
Rekola jsou od letošního roku zastoupená také v poradním orgánu Rady hl. m. Prahy pro cyklodopravu. „V Praze vznikl neziskový projekt, který reaguje na potřeby občanů i města. Rekola se rok od roku profesionalizují a nabízejí alternativu dopravy po městě stále většímu počtu obyvatel. Proto jsme se rozhodli navázat bližší spolupráci a přizvat je také do cyklokomise,“ zdůvodnil rozhodnutí Dolínek.
Městský bikesharing by měl být Pražanům k dispozici od roku 2017. Plán počítá s počtem 1 000 kol a cca 110 stanic.
Bikesharing Rekola je systém sdílených kol, který mohou lidé využívat v šesti českých městech. Projekt s užíváním růžových kol začal v Praze už v roce 2013. Občanský spolek REKOLA o.s. zahájil svou oficiální cestu hráče v cyklistické dopravě dne 1.ledna 2014. Sídlí na Jungmanově ulici v Praze 1 v blízkosti budovy magistrátu hl. města Prahy.
Webové stránky https://www.rekola.cz/