Projekt sdílených kol našel v Opavě své příznivce

0 0 votes
Hodnocení článku

Využívat sdílená kola mohou obyvatelé i návštěvníci města od března minulého roku. K dispozici byla osmdesátka modrých kol společnosti Nextbike na celkem 32 stanovištích. „Start bohužel ovlivnila první vlna pandemie. Ovšem čísla ukazují, že zájem měl vzrůstající tendenci. Těšil mě pohled na každého opavského cyklistu, který se na půjčeném kole po našem městě pohyboval,“ poznamenává náměstek primátora Michal Jedlička. Přestože služba měla skončit v listopadu, kola mohli lidé na základě domluvy s firmou využívat až do poloviny prosince. Celkem bylo uskutečněno na 40 tisíc výpůjček, z nichž 92 % bylo díky městu zdarma. Lidé najezdili přes 52 tisíc kilometrů.

Sdílená kola našla své příznivce a nejvyšší počet výpůjček vykázalo období květen až říjen, kdy na pomyslném prvním místě se umístil měsíc září s téměř osmi tisíci půjčenými bicykly. V tomto měsíci zvítězil také den s nejvyšším počtem bikesharingů – stala se jím středa 23. září, během níž se všechna kola protočila 5,4 krát. K dispozici bylo 32 stanic, kde si mohli lidé kolo půjčit i vrátit. Těmi nejoblíbenějšími místy, kam si zájemci pro dopravní prostředek přicházeli, byly u nádraží Opava východ, u obchodního centra Breda, v blízkosti Ptačího vrchu či u Hlásky. Stejná místa volili rovněž nejčastěji pro zaparkování.

Zdroj: Opava