V Krkonoších se rozšíří počet běžeckých tras


Projekt „Krkonoše – lyžařský běžecký ráj“ se na žádost Svazku měst a obcí Krkonoše, který je garantem projektu, od letošního roku rozšíří o sedm dalších tras. V stoupilo v platnost rozhodnutí Správy KRNAP, a tak se milovníci běžeckého lyžování mohou moci vydat po upravených trasách.

Tyto trasy navazují již na existující tratě a jedná se o níže uvedené úseky:

  • Dolní Dvůr – Vápenice
  • skiareál Luisino údolí (horní      stanice vleku) – Hříběcí Boudy – Husí potok – Sluneční stráň
  • Rýchorský kříž – Sněžné Domky –      Pod Dvorským lesem – Babí
  • odbočka Lahrovy Boudy – Zadní      Rennerovky – Dvorská bouda
  • Růžohorky – Janovy Boudy –      Spálený mlýn – Malá Úpa
  • okolo Kraví hory
  • Horní Albeřice (místní úprava      trasy okolo lomu).

Za dobu své existence projekt prokázal, že je přínosem pro ochranu přírody Krkonošského národního parku. Většina běžkařů se soustřeďuje na těchto trasách,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Díky tomu jsou v zimě Krkonoše pomyslně rozděleny na oblasti, kde lze aktivně odpočívat a na klidová místa, kde nejsou živočichové rušeni přemírou návštěvníků,“ dodal. „Zájem lyžařů je o naše hory dlouhodobě vysoký. Zájem o běžecké lyžování se však dlouhodobě zvyšuje, a proto jsme reagovali na nově přicházející potřeby a upravili jsme stávající projekt KLBR. Vzhledem k poznatkům z minulých zimních sezón jsme navrhli nové tratě, aby vzniklo logické a vhodné umístěné propojení. Běžkaři také mohou využít některé zásobovací cesty i jako zimní lyžařské tratě, které ovšem nebudou pravidelně upravovány. Jde o cesty Luční bouda – Výrovka – Pec pod Sněžkou, Výrovka – Chalupa Na Rozcestí – bývalé Klínové boudy a Labská bouda – napojení na Krkonošskou lyžařskou magistrálu.,“ říká Kamila Hlinková, výkonná ředitelka svazku měst a obcí Krkonoše.

Správa KRNAP posoudila navrhované trasy z hlediska zájmů ochrany přírody. Výše uvedené trasy jsou doplněním či logickým propojením stávající sítě upravovaných lyžařských tras. Nezasahují do 1. zóny národního parku, vyhovují tedy požadavkům Plánu péče o Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo (2012-2020). V případě úpravy tras vhodnou technikou a za dostatečné sněhové pokrývky nebude mít daná činnost negativní vliv na přírodní prostředí národního parku ani na předměty ochrany Evropsky významné lokality Krkonoše či Ptačí oblasti Krkonoše.

 Projekt „Krkonoše – lyžařský běžecký ráj“ propojuje pravidelně upravovanými lyžařskými trasami celé Krkonoše. V každé zimní sezoně, již od roku 2000, je péčí prakticky všech lyžařských areálů a klubů i některých měst a obcí připraveno pro návštěvníky Krkonoš několik set kilometrů vyznačených a pravidelně upravovaných lyžařských běžeckých tras. Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 500 km místních lyžařských cest a okruhů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,01089 s | počet dotazů: 202 | paměť: 20235 KB. | 24.04.2024 - 16:41:33