Při revitalizaci náměstí ve Valašském Meziříčí se našly základy barokní kašny


Image 1
0 0 votes
Hodnocení článku

V půli července odstartovala kompletní revitalizace náměstí s náklady bezmála 52 milionů Kč. Její součástí je také záchranný archeologický výzkum, který platí město ze svého rozpočtu. Jedním z očekávaných objevů je odkrytí základů barokní kašny nedaleko sochy sv. Floriána v jižní části náměstí, k němuž došlo v tomto týdnu. „První písemná zmínka z roku 1615 o ní doslovně říká: ‚Uvedena voda do kašny, ale kašna nedržela vody, musela se znovu spravovat.’ Podle jiného zápisu provedl tuto opravu kameník Jan Foncun,“ říká Petr Zajíc, památkář města Valašské Meziříčí. Zároveň dodává, že přesné datum zániku kašny je neznámé: „Víme však, že ji nahradila socha svatého Floriána z roku 1747. Ta dnes stojí o několik metrů dál, ale pozůstatky zřejmě jejího původního podstavce se podařilo nalézt nad základem kašny.“ Archeologové objevili také část dřevěného kanálu, který vodu z kašny odváděl. Náměstí vydává svá tajemství postupně od počátku zahájení stavebních prací. „Již dříve jsme po odkrytí svrchní vrstvy centrální části narazili na barokní valounovou dlažbu z  druhé poloviny 17. a začátku 18. století. V hloubce 40 centimetrů pod ní se pak v severozápadní části náměstí nacházely fragmenty stavební konstrukce zřejmě ze 16. století,“ dodává Samuel Španihel, archeolog Muzea regionu Valašsko. Záchranný výzkum, na kterém se podílí také archeolog Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, bude probíhat souběžně s revitalizací náměstí až do konce července příštího roku.

V rámci revitalizace se náměstí dočká například nové zeleně a stromů po obvodu, povrchů kompletně z přírodního kamene či nového mobiliáře. Přibude fontána, pítko, ale také časová osa v centrální ploše. Náměstí bude přístupnější a bezpečnější pro chodce. Vzniknou zde odpočinkové zóny s ostrůvky zeleně a restaurační zahrádky budou mít jasně vyčleněné plochy. Na náměstí zůstane také tradiční vánoční strom. Konečná podoba revitalizace vychází z kompromisní dohody mezi radnicí, památkáři a dalšími odborníky. Náměstí je totiž centrem městské památkové zóny a jeho úpravy se řídí podmínkami platnými pro toto území.

Městská památková zóna byla v historickém jádru Valašského Meziříčí vyhlášena v roce 1992 a zahrnuje 47 měšťanských domů. Dům č. 118 s původním názvem U dvanácti apoštolů poprvé zmiňovaný v roce 1598 je zdoben plastickými reliéfy z přelomu 17. a 18. století. Velmi hodnotná je také budova radnice z počátku 17. století s rokokovou štukovou fasádou se znakem města a kamenným portálem, dům U zvonu z roku 1607 nebo domy U černého orla a Mikyškův dům, neorenesanční stavba z 2. poloviny 19. století.

Zdroj: Valašské Meziříčí


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,14144 s | počet dotazů: 209 | paměť: 20540 KB. | 29.05.2024 - 21:02:03