Od pondělí dochází ke změnám pravidel při návratu ze zahraničí


P4047904
0 0 votes
Hodnocení článku

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (MZV) zveřejnilo pravidelný souhrn změn týkajících se cestování do zahraničí (a následných návratů do ČR). Ke změnám v tzv. cestovatelském semaforu, který každý týden aktualizuje Ministerstvo zdravotnictví, dochází na základě dat ECDC. Situace se zhoršila v Chorvatsku a Bulharsku. Na cestovatelském semaforu od pondělí 23. srpna dojde ke změnám pravidel u oblíbených turistických destinací. Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci bude Chorvatsko zařazeno mezi země se středním rizikem nákazy (oranžové). Pravidla návratu do ČR se nicméně nemění. Zároveň ale musí být na přísnější podmínky připraveni ti, kteří se vrací z Bulharska a nejsou očkováni. Země se totiž přesouvá do skupiny států s vysokým rizikem nákazy (červené). Podrobná pravidla návratu pravidelně aktualizujeme na webových stránkách MZV nebo webu Dovolená2021.cz.

Výrazně se redukuje černý seznam, což usnadní příjezd cestovatelů například z Indie a Ruska. K velké změně dochází u plně očkovaných cizinců, kterým se výrazně zjednoduší cestování do ČR. Ze seznamu zemí s extrémním rizikem nákazy od pondělí 23. srpna vypadávají Indie, Rusko, Svazijsko, Jihoafrická republika, Lesotho, Namibie, Malawi, Tunisko, Zambie, Zimbabwe a Botswana. Tyto státy budou nově zařazeny do skupiny regionů s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červené).

Nově se uznává očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončenou vakcinaci z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, nebo jí odpovídající vakcínou, která je schválena Světovou zdravotnickou organizací pro nouzové použití. Tyto osoby zároveň musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněný v seznamu certifikátů na webu Ministerstva zdravotnictví. Může se jednat také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle EU covid nařízení. Takto očkovaní cizinci budou moci vstupovat na území ČR z jakékoli země mimo EU, s výjimkou zemí z černého seznamu, a to i za účelem turismu. Stejně jako v případě plně očkovaných českých občanů se bude na takové cizince vztahovat při vstupu do ČR pouze povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Zdroj a mapa: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Ilustrační foto: B.Borová, IZDoprava


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Miloš Taraška

Pro vstup do Řecka po prodělání Covidu není uvedeno, že to musí být max. 180 dní od nákazy. Tedy uznávají prodělání nemoci bez časového omezení?

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,42356 s | počet dotazů: 205 | paměť: 20474 KB. | 18.05.2024 - 01:26:46