Jak je to s cestováním do zahraničí?


V souvislosti s rozhodnutím vlády o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR i nadále cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech. Důvodem jsou rozsáhlé restriktivní opatření a omezení, která jsou v současné době ve většině zemí EU, a výrazné komplikace v dopravě. Jako příklady přijatých restrikcí v jiných státech uvádíme čtyři modelové příklady:

Rakousko

Od 10.04.2020 00:00 hodin zavedlo Rakousko při příjezdu z České republiky do Rakouska přechodně opět hraniční kontroly. Při příjezdu z České republiky do Rakouska platí povinnost předložit lékařské potvrzení o bezinfekčnosti (negativní test na SARS-CoV-2). Potvrzení nesmí být starší než 4 dny. Průjezd (tranzit) Rakouskem, jestliže během tranzitu nedojde k zastavení a je zajištěn vstup do cílové země. Pracovní pohyb přeshraničních pracovníků/pendlerů (včetně ošetřovatelek a ošetřovatelů) bez omezení kilometrů. V současnosti ale není povoleno ubytování za turistickým účelem v hotelech ani dalších ubytovacích zařízeních.

Pokud lidé Rakouskem jen bez zastávky projíždějí, je třeba to doložit třeba dostatkem paliva v nádrži, pak nemusí předkládat test ani jít do karantény. Je třeba se informovat o podmínkách dalších států, do kterých se tranzituje, a mít tato pravidla na paměti i při cestě zpět.

Slovensko

Cesta za rodinou pro cizince (včetně občanů EU) na území Slovenska je možná pouze pro osoby blízké (manžel, manželka, nezletilé dítě), více informací najdete také na webu MZV Slovenska: https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/vstup-cudzincov-na-uzemie-sr-pocas-mimoriadnej-situacie. Cestovat na území Slovenska není možné ani za účelem turistiky. Pro cestování za účelem turistiky se výjimky neudělují a nemá smysl o ně žádat.

Německo

Dle německých pravidel uvedených na webu Spolkové policie mohou přicestovat pouze osoby s pobytem v Německu, pendleři a osoby, které mají přesvědčivý důvod. Přicestování za turistickým účelem, na nákup nebo běžnou návštěvu není dovolen. Policie provádí namátkové kontroly. Je na uvážení policisty, zda je důvod cesty dostatečně přesvědčivý. Pokud usoudí, že nikoliv, vrátí cestující zpět. Pro další informace sledujte web ambasády v Berlíně: https://www.mzv.cz/berlin

Polsko

V současné době platí, že hranice Polska budou uzavřeny do 3. května. S ohledem na současný vývoj se dá důvodně očekávat prodloužení tohoto zákazu na delší, prozatím blíže neurčitelnou dobu. Kromě toho stále platí uzavření hotelů a ubytoven pro jiné než s výkonem zaměstnání související ubytovávání. Výjimku na cestu do Polska mají: cizinci, kteří jsou manžely nebo dětmi polských občanů; držitelé karty Poláka; diplomaté; osoby s trvalým nebo dočasným pobytem v Polsku; řidiči převážející zboží. Informace aktualizujeme na: https://www.mzv.cz/warsaw/cz/zpravy_a_udalosti/covid19_cestovani_po_pl_a_souvisejici.html

Zdroj. MZV CR

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,06657 s | počet dotazů: 200 | paměť: 20239 KB. | 22.04.2024 - 11:54:48