Mimořádná opatření přijatá v souvislosti s onemocněním COVID-19


Po dnešním jednání Bezpečnostní rady státu bylo rozhodnuto o přijetí dalších dvou mimořádných opatření v souvislosti s onemocněním COVID-19. S účinností od 10. března 2020 od 18 hodin se zakazují divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, ochutnávky, trhy a veletrhy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob. Zároveň se s účinností od 11. března zakazuje osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání a na vysokých školách.

Jak to vypadá v některých zemích EU?

 Itálie

Došlo k rozšíření ohnisek epidemie koronaviru  SARS CoV-2 (COVID-19) na celém území země. Od 10.3. platí rozsáhlá karantenní opatření na celém území Itálie.  V chráněné zóně se nachází celé území Itálie. Byla vyhlášena následující optření:

  • občané se mají vyhnout přesunům, pokud nejsou zdůvodněny okolnostmi, prokázanými pracovními důvody, nezbytnými případy, zdravotní nutností. Jsou povoleny návraty do vlastního bydliště.
  • zákaz shromažďování, a to i před podniky otevřenými veřejnosti
  • zákaz sportovních událostí, uzavření sportovních zařízení
  • veřejná doprava zůstane funkční v rámci cest do práce a udržení produktivního systému
  • při přesunech a cestách bude nutno vyplnit čestné prohlášení – musí být pravdivé, jinak hrozí trestní stíhání (překlad prohlášení pro snadnější vyplnění italského dokumentu občané ČR naleznou na webu Velvyslanectví ČR v Římě a Generálního konzulátu ČR v Miláně)
  • školy všech stupňů zůstanou v celé Itálii uzavřené do 3. dubna
  • budou uzavřena všechna lyžařská střediska.

Polsko

Premiér Polské republiky Mateusz Morawiecki  dne 9.3.2020 oznámil, že v souvislosti se šířením koronaviru SARS-CoV-2 Polsko zavádí namátkové sanitární hraniční kontroly na silničních hraničních přechodech s ČR a Německem. Kontroly se mají týkat autobusové dopravy (resp. vozidel s kapacitou překračující osm přepravovaných osob). V následujících dnech Polsko zahájí sanitární kontroly i v mezinárodní vlakové přepravě (rovněž přeshraniční spoje s ČR a Německem).

Rakousko

Osoby, které cestují z oblastí, na něž se kvůli koronaviru vztahuje cestovní varování MZV AT  (Írán, Korea) a oblastí (Čína – Chu-pei, Itálie – Lombardsko, Benátsko, Emilia-Romagna, Marche, Piemont) musí od 11.3.  při příletu do Rakouska předložit lékařské potvrzení, že nejsou nakažené koronavirem. Těmito osobami se míní neobčané EU/EHP/Schengenu. Povinnost se tedy nevztahuje na občany ČR.

Na hraničních přechodech s Itálií se zavádějí namátkové kontroly cestujících v silniční i železniční dopravě. Ty se budou týkat i českých občanů, a to i v případě, kdy budou přes Rakousko “pouze” přejíždět do ČR. Zdravotníci budou v součinnosti s policií měřit teplotu a zjišťovat další příznaky nákazy, v případě podezření pak provádět test na koronavirus. Pokud bude pozitivní, půjdou uvedené osoby do izolace – v nemocnici či v případě lehčího průběhu v zařízení určeném příslušnou zemskou hygienickou stanicí (Landessanitätsdirektion). Doprovázející/kontaktní osoby (v rakouské klasifikaci tzv. osoby kategorie I) budou muset na dva týdny do karantény.

Pokud se čeští občané po pozitivní kontrole rozhodnou vrátit do Itálie a zvolit k návratu do ČR jinou cestu, nahlásí rakouské úřady jejich případ úřadům v ČR a v případných tranzitních zemích prostřednictvím Early Warning and Response System (EWRS).

 

Zdroj: MZV CR


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,27478 s | počet dotazů: 199 | paměť: 20312 KB. | 25.07.2024 - 03:09:39