Pravidla pro návrat ze zahraničí do České republiky


DSC 0465
0 0 votes
Hodnocení článku

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky zveřejnilo pravidla při návratu ze zahraničí, které platí od 13.prosince 2021. Čeští občané starší 12 let vracející se ze zahraničí do ČR mají povinnost vyplnit příjezdový formulář. Nemusí jej vyplňovat osoby, které cestují po celou dobu cesty individuální dopravou. Osoby s ukončeným očkováním, osoby s prodělaným onemocněním COVID-19 a děti do dovršení věku 12 let nemusí absolvovat testy ani samoizolaci, netýká se návratů ze zemí s extrémním rizikem. Všechny ostatní osoby mají povinnost absolvovat testy na stanovení přítomnosti SARS-CoV-2 a případně dodržovat další povinnosti dle specifikace upřesněné níže.

Pravidla pro návrat do České republiky jsou upravena formou průběžně aktualizovaných Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR. Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR rozlišuje 5 kategorií zemí a  území dle míry rizika nákazy onemocněním COVID-19: země a území s nízkým rizikem (zelené), země a území se středním rizikem (oranžové), země a území s vysokým rizikem (červené), země a území s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červené) a země a území s extrémní rizikem nákazy (černá barva). Přehled zemí a území dle míry rizika je stanovován Sdělením Ministerstva zdravotnictví ČR. Přehled zemí a území s extrémním rizikem nákazy onemocnění Covid-19 je stanoven Usnesením vlády ČR ze dne 26. listopadu 2021 č. 1084 a Usnesením vlády ČR ze dne 6. prosince č. 1121, k zamezení importu nové varianty B.1.1.529 koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 na území ČR z regionu jižní Afriky.

Přehled zemí a území dle míry rizika s účinností od 13.12. 2021:

S nízkým rizikem nákazy COVID-19 (zelená barva): Argentina, Austrálie,  Bahrajn, Chilská republika, Indonéská republika, Kanada, Katar, Kolumbie, Korejská republika, Kuvajt, Macao, Nový  Zéland, Peru, Rwanda, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Tchaj-wan, Uruguay, Vatikán

Se středním rizikem nákazy COVID-19 (oranžová barva): Azorské ostrovy (Portugalsko), Kanárské ostrovy (Španělsko)

S vysokým rizikem nákazy COVID-19 (červená barva): Bulharsko, Finsko, Itálie, Malta, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko (vč. Baleárských ostrovů), Švédsko

S velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená barva): Andorra, Belgie, Dánsko, Estonsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Madeira (Portugalsko), Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Švýcarsko a všechny ostatní státy světa, které nejsou uvedeny v kategorii výše či níže.

S extrémním rizikem nákazy COVID-19 (černá barva): Jihoafrická republika, Namibie, Lesotho, Svazijsko, Zimbabwe, Botswana, Zambie, Mosambik

S účinností od 27.11.2021 platí následující pravidla pro návrat občanů ČR, kteří pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území států s extrémním rizikem nákazy: Před vstupem na území ČR mají cestující povinnost předložit vyplněný Příjezdový formulář a disponovat negativním výsledkem RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS CoV-2, který se dokládá písemným potvrzením vystaveným osobou oprávněnou provádět tento test v zemi, ve které byl proveden, a který nebyl proveden více než 72 hodin před započetím cesty;  dále mají povinnost disponovat potvrzením o rezervaci na RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS CoV-2, který bude proveden do 24 hodin od vstupu na území České republiky. Na vyžádání předložit při hraniční nebo pobytové kontrole doklad o vyplnění Příjezdového formuláře, doklad o výsledku testu na stanovení přítomnosti viru SARS CoV-2. Po vstupu na území ČR se do 24 hodin podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS CoV-2, a nejdříve 10. den, nejpozději však 14. den od vstupu na území České republiky se podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS CoV-2. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS CoV-2 je stanovena povinnost samoizolace (tj. omezení volného pohybu na nezbytně nutné minimum s výjimkou cest nezbytně nutných k obstarávání základních životních potřeb a k zajištění péče o děti a akutních cest do zdravotnických zařízení). Při opuštění bydliště nosit respirátor nebo obdobný prostředek (bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem, a to po dobu 14 dní po vstupu na území České republiky.

Další podrobné informace najdou zájemci na webových stránkách:https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html#S-n%C3%ADzk%C3%BDm-rizikem-n%C3%A1kazy-COVID-19-(zelen%C3%A1)

Zdroj: Ministerstvo zahraničí ČR

Ilustrační foto: B.Borová, IZDoprava.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,08809 s | počet dotazů: 202 | paměť: 20293 KB. | 17.06.2024 - 13:13:44