Od 1. ledna 2021 platí nová pravidla pro cestování do Velké Británie


0 0 votes
Hodnocení článku

Po uzavření dohody o budoucích vztazích mezi EU a Velkou Británií začínají od 1. ledna 2021 platit nová pravidla pro cestování, pobyt, práci i studium  Čechů ve Velké Británii. Britští občané budou od ledna v Česku občany. Cizinci budou podle nového imigračního systému ve Velké Británii dostávat body za specifické dovednosti a kvalifikaci. Češi trvale žijící mohou po zisku statutu usedlíka počítat se stávajícími pravidly. O tzv. „EU Settled Status“ je třeba zažádat do 31. 6. 2021 formou registrace. Klasické turistické cesty do 6 měsíců nebudou podmíněné vízem. Do 30. 9. 2021 je možné cestovat s občanským průkazem, poté již pouze s pasem.  Ministerstvo zahraničních věcí ČR(MZV) však doporučuje cestovat s cestovním pasem již nyní. Tyto cesty zahrnují například dovolenou, návštěvy příbuzných, krátké studijní kurzy, některé výdělečné aktivity jako třeba účast na kulturních akcích. Není možné v rámci turismu ve Velké Británii pracovat nebo žádat o sociální dávky. Pracovní cesty do 6 měsíců nebudou podmíněné vízem. Příkladem takové cesty je obchodní jednání či vědecká konference. Dlouhodobé pracovní cesty nad 6 měsíců budou podmíněné vízem. Žádat bude možné online. Krátkodobé studium do 6 měsíců, kdy student nebude čerpat příspěvky z britských veřejných financí (tj. student si kompletně hradí náklady na ubytování, studium atd.), nebude podmíněné vízem. Dlouhodobé studium nad 6 měsíců bude podmíněno studentským vízem, pro které musí žadatelé získat min. 70 bodů v imigračním systému (na základě finančního zajištění, odpovídající znalosti angličtiny nebo aktuálního dosaženého vzdělání). O vízum je možné žádat online půl roku před odjezdem, poplatek činí 348 liber (cca 10 tis. Kč). Důležité je komerční cestovní pojištění i pro krátkodobý pobyt. Evropský průkaz zdravotního pojištění již v Británii nebude platit. Na telefonické hovory z/do Velké Británie se budou vztahovat roamingové sazby mimo EU. Je proto nutné se připravit vyšší poplatky.

Nová pravidla pro české exportéry do Británie. Na co je třeba se připravit: Plnohodnotné celní kontroly zaváděné ve třech fázích během prvního půl roku 2021. Obchod se Severním Irskem se bude nadále řídit pravidly EU. Autorizovaný a odpovědný zástupce se sídlem v EU již nebude ve Velké Británii od 1. 1. uznáván, stejně tak britský zástupce již nebude moci být využíván i pro EU. Pro produkty nabízené na britském trhu bude muset mít zástupce sídlo ve Spojeném království. V oblasti certifikace zboží se pro většinu produktů, které v současné době podléhají označení CE, bude muset postupně začít využívat nový britský ekvivalent UKCA. Nicméně pro rok 2021 zůstává většina britských standardů stejná.

Nákladní doprava – Dohoda o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím sice odstraňuje cla a kvóty, nicméně bude nutné dodržet nové celní procedury a hlášení, zvýší se tak administrativa. Spojené království se stává třetí zemí. Pro odjezd z Velké Británie přes Eurotunel či přístav Dover je také nutné si zajistit tzv. Kent Access Permit pro průjezd hrabstvím Kent.

Na webu www.export.cz je dostupný a pravidelně aktualizovaný komplexní přehled nových pravidel pro obchodování se Spojeným královstvím po 1. lednu 2021: https://www.export.cz/aktuality/brexit/.

Primárním kontaktem pro české firmy je ekonomický úsek zastupitelského úřadu ČR v Londýně:oeu.london@embassy.mzv.cz,

MZV ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Londýně organizuje pro české firmy webináře o praktických dopadech brexitu. Informuje také o příležitostech pro české firmy ve Spojeném království a dalších změnách a pravidlech. Firmy mají možnost registrovat se také na individuální konzultace s ekonomickou diplomatkou ZÚ v Londýně.

„Pro české firmy dochází k dílčím změnám. Důležité je, že nebudou uplatňována cla a kvóty. Čeští exportéři se ale nevyhnou hraničním kontrolám. Pro bližší informace o nových podmínkách se mohou podnikatelé i nadále obracet jak na MZV v Praze, tak na naše ekonomické diplomaty v Británii. Poskytnou jim kompletní informační servis a podporu,“ říká šéf české diplomacie Petříček.

Zdroj: MZV CR


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,11792 s | počet dotazů: 199 | paměť: 20364 KB. | 24.04.2024 - 18:45:03