Nové dřevěné přístřešky pro českou železnici: Studenti soutěžili o nejlepší návrh


ViteznyNavrh
4 1 vote
Hodnocení článku

Na pražském hlavním nádraží si mohou zájemci prohlédnout šest návrhů nových dřevěných přístřešků pro železniční zastávky, které vznikly v rámci studentské soutěže. Soutěž pořádala Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze ve spolupráci se Správou železnic. Cílem bylo podpořit využití dřeva jako ekologického a estetického stavebního materiálu pro železniční infrastrukturu.

Studenti pracovali ve tříčlenných týmech složených z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU a Fakulty stavební ČVUT. Jejich úkolem bylo navrhnout technické a architektonické řešení pro typizované dřevěné přístřešky, které by měly sloužit cestujícím na různých místech Česka. Přístřešky by měly být odolné proti povětrnostním vlivům i vandalismu, průhledné na nástupiště, snadno udržovatelné a cenově dostupné. Maximální náklady na jednu stavbu by neměly přesáhnout půl milionu korun.

Odborná porota vybrala jako nejlepší návrh práci týmu Alexandra Horáčková, Michaela Andrlová a Jan Rous. Jejich přístřešek se vyznačuje originálním designem, který kombinuje dřevo s kovem a sklem. Tento návrh bude realizován na Karlovarsku. Druhý oceněný návrh od týmu Barbora Kopecká, Jan Štěpán a Martin Vojtíšek bude postaven na jižní Moravě. Oba vítězné týmy získaly také možnost tříměsíční stáže ve Správě železnic.

Výstava soutěžních návrhů bude k vidění na pražském hlavním nádraží do 30. dubna 2023. Poté se přesune do Ústí nad Labem a Ostravy. Správa železnic plánuje pokračovat v podobných soutěžích i v budoucnu, aby podpořila zapojení studentů do rozvoje železnice a propagaci dřeva jako vhodného materiálu pro zastávkové přístřešky.

Zdroj a foto:  Správa železnic, státní organizace


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
4 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,25895 s | počet dotazů: 213 | paměť: 20535 KB. | 24.05.2024 - 06:40:17