Historický autobus bude jezdit po stopách textilek


3.5 2 votes
Hodnocení článku

Historickou Karosou ŠL 11 z roku 1980 se budou vozit návštěvníci  pro textilních provozech ve Frýdku -Místku. Veřejnost se tak v rámci okružní jízdy podívá do ředitelství, přádelny a tkalcovny Slezanu. Novinku připravilo město s Turistickým informačním centrem Frýdek – Místek ( TIC F-M )v rámci krajské Technotrasy. „Zájemce zavezeme na místa, která jsou výrazně spjata s výrobou textilií a oděvů ve Frýdku-Místku. Poznají jedinečnou industriální architekturu i zachované artefakty. Dokonce zažijí i skutečnou šichtu na vlastní kůži. Na komentovaných prohlídkách se podíváme zevrubně na tehdejší život z obou stran mince: jednak z pohledu života dělníků, bez nichž by manufaktury nemohly fungovat, a stejně tak z perspektivy samotných majitelů, bez kterých by zase ony podniky nemohly vzniknout,“ přiblížila pojetí ředitelka TIC F-M Monika Konvičná.

Textilnictví hrálo v historii Frýdku-Místku výraznou roli. První textilka v tehdy ještě samostatném Frýdku vznikla před 191 lety. Radnice dnes cílí na zachování a oživování bývalých textilních továren. Město uzavřelo memorandum se společností Slezan Holding, která průmyslové areály vlastní a spravuje. Dokument zavazuje každého vlastníka k tomu, že historické budovy zachová a bude s nimi nakládat šetrně.

Tkalcovnu a rozsáhlý areál původní Lembergerovy továrny letos vydražila společnost Marlenka, která plánuje historickou budovu zrekonstruovat a otevřít v ní mimo jiné muzeum. Radnice udělila Cenu statutárního města in memoriam továrníkovi Adolfu Landsbergerovi a připravuje výstavbu bulváru, jako spojky mezi Těšínskou ulicí a vlakovým nádražím, který ponese továrníkovo jméno.

TIC F-M díky zájmu bývalých zaměstnanců Slezanu, a nyní i turistů, provází od roku 2016 za historií textilnictví. V roce 2019 se turistický produkt Po stopách textilek ve Frýdku-Místku stal součástí projektu Moravskoslezského kraje Technotrasa. Připraveno je 9 termínů jízd ve třech dnech, 17. 6., 20. 7. a 20. 8. 2023. Místo v autobuse je nutné předem rezervovat.: Po stopách textilek – Technotrasa

 

Zdroj a foto:

Město Frýdek – Místek

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
3.5 2 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,54688 s | počet dotazů: 209 | paměť: 20437 KB. | 17.05.2024 - 17:32:36