České Budějovice mají vlakové spojení na letiště v Plané.


dsc 0463

Historicky první a zároveň ukázková jízda osobního vlaku po trati mezi českobudějovickým hlavním nádražím a letištěm se uskutečnila v úterý 7. června 2016. Zúčastnili se jí zástupci všech zainteresovaných stran, kteří se na projektu podíleli. Jihočeský kraj se díky tomu stává druhým po Moravskoslezském kraji, který v České republice disponuje železničním spojením mezi sídelním městem a letištěm. Nemá jej ani Praha.

Lidé, kteří přistanou na Letišti České Budějovice v Plané, se mohou pohodlně dostat do centra Českých Budějovic po železnici a vyhnout se tak dopravním zácpám. Zároveň to platí pro směr opačný. Umožní jim to společný projekt Jihočeského kraje, coby vlastníka letištního areálu a Českých drah.

„Jsem velice rád, že se nám podařilo společnými silami uvést toto spojení do života. Zároveň to svědčí o tom, že to kraj s přeměnou Plané na veřejný mezinárodní letecký přístav myslí opravdu vážně,“ uvedl hejtman Jiří Zimola. Podle něj se jedná o rychlý a pohodlný způsob, jak dostat lidi z letiště do centra Budějovic, aniž by kvůli chybějící dálnici a obchvatu města skončili v kolonách na prvním kruhovém objezdu v Litvínovicích.

Ředitel letiště Ladislav Ondřich připomněl, že s ostrým veřejným mezinárodním provozem tu počítají do dvou let. V osobním vlakovém spojení s městem, jehož příprava trvala několik měsíců, vidí z pohledu rozvoje letištního areálu velkou výhodu. „Dříve, když bylo letiště ještě vojenské, využívali trať vojáci k přepravě techniky a materiálu,“ připomněl.

Ředitel regionálního obchodního centra Českých drah v Českých Budějovicích Jiří Kafka pak uvedl, že vlaky budou zatím jezdit v charterovém režimu, čili na vyžádání. „V budoucnu, jak se bude ale postupně letiště rozrůstat, lze uvažovat i o možném pravidelném spojení,“ uzavřel Kafka s tím, že doba jízdy vlaku z Plané do centra krajského města by měla trvat zhruba 30 minut.

Společnost Jihočeské letiště České Budějovice, v níž je rovnocenně zastoupen kraj spolu s městem České Budějovice, je nyní držitelem licence pro neveřejný mezinárodní provoz.

Zdroj: CB


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,08224 s | počet dotazů: 203 | paměť: 20347 KB. | 25.05.2024 - 17:21:44