Letiště České Budějovice by mohlo získat licenci pro veřejný mezinárodní provoz už v roce 2017


P9110029

Ve čtvrtek 18.června 2015 začala II. etapa modernizace Letiště České Budějovice, které po dokončení prací a získání certifikace, plánuje zahájení provozu v roce 2017. Nyní je provozovatel letiště – společnost Jihočeské letiště České Budějovice, držitelem licence pro neveřejný mezinárodní provoz. Ta mu umožňuje přijímat a odbavovat středně velká letadla do rozpětí křídel 36 metrů. Letecký provoz pro charterovou, turistickou, obchodní i nákladní mezinárodní a vnitrostátní dopravu může být až po získání certifikace pro veřejný mezinárodní provoz. Přistávat tu pak budou moci letadla typu Boeing 737 či Airbus A320. Letecká doprava by tak mohla významně pomoci rozvoji celého regionu a po dobudování dálnice se význam letiště a krajského města Českých Budějovic ještě zvětší.

Modernizace letiště je rozdělena do dvou fází. Ta první obsahuje například opravu vzletové a přistávací dráhy, výstavbu vrátnice, vnitroareálových komunikací a inženýrských sítí. „Práce potrvají zhruba 6,5 měsíce a vyžádají si náklady 115,2 milionu korun. Investorem je, coby majitel areálu českobudějovického letiště, Jihočeský kraj,“ naznačil náměstek hejtmana Jaromír Slíva.

V rámci druhé fáze se také počítá s pořízením navigačních zařízení, výstavbou terminálu, dalších přístupových komunikací a parkovišť pro cestující a veřejného osvětlení. Do výběrového řízení na zhotovitele se mohou zájemci hlásit do 24. července. Investorem je Jihočeský kraj. Po dokončení stavby přijde na řadu proces certifikace pro veřejný mezinárodní provoz. Licenci uděluje Úřad pro civilní letectví a má na to ze zákona půl roku až rok.

Zakladateli společnosti Jihočeské letiště České Budějovice, která jej provozuje, jsou Jihočeský kraj a Statutární město České Budějovice. Změna původně vojenského letiště v letiště s civilním provozem trvá již mnoho let. Vůle po změně by byla, sehnat finanční prostředky není jednoduché!  

Související článek z roku 2007 https://www.izdoprava.cz/2007/09/byvale-vojenske-letiste-v-plane-u-ceskych-budejovic-dostava-novou-sanci/

z roku 2009  https://www.izdoprava.cz/2009/12/pokracuji-prace-na-modernizaci-letiste-v-jihoceskem-kraji/

 

Zdroj: Jč. kraj., Komunikace a doprava – www.izdoprava.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,94366 s | počet dotazů: 202 | paměť: 20061 KB. | 16.07.2024 - 03:58:55