Začíná oprava fasády a střechy Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží


Správa železniční dopravní cesty(SŽDC) vybrala dodavatele pro rekonstrukci historické části pražského hlavního nádraží. Jde o první fázi prací na secesní Fantově budově zahrnující obnovu střechy a fasády. Historická budova nad kolejištěm Hlavního nádraží v Praze je největší secesní památkou v Česku. Budova je pojmenovaná po architektovi stavby Josefu Fantovi. Původně měla projít celkovou rekonstrukcí, kterou realizovala firma Grandi Stazioni. Tato firma měla nádraží v pronájmu od roku 2003, ale opravy nestihla a SŽDC jí v roce 2016 neprodloužila smlouvu. Italská firma stihla opravit jen vnitřek centrální části s takzvanou Fantovou kavárnou. Boční trakty včetně fasády památkově chráněného objektu dosud na opravy čekají. Jako nový zhotovitel byla vybrána společnost AVERS a celkové investiční náklady činí 212 milionů korun.

Investiční akce s názvem Rekonstrukce fasády žst. Praha hl. n. zahrnuje kompletní rekonstrukci fasády a střechy a nijak nezasahuje do vnitřních prostor. Stavební úpravy budou probíhat po etapách. Začnou na krajních věžích, druhá fáze bude řešit křídla objektu. Nakonec se bude zjišťovat aktuální stav střední části budovy, která prošla v nedávné době stavebními úpravami.

Odstraní se stará omítka a nahradí ji nová vápenná omítka. Veškeré umělecké prvky štukové sochařské výzdoby, kamenné sochařské výzdoby a uměleckořemeslné prvky z oceli budou odborně renovovat restaurátoři s licencí. Součástí stavebních prací bude také odstranění nefunkčních prvků, např. ocelových konzol nebo rozvaděčů. Niky a otvory se po demontáži zazdí.

Po odkrytí střešní krytiny se podrobně posoudí stav konstrukce krovu, která se následně ošetří prostředkem proti dřevokaznému hmyzu, hnilobě a plísni. Nové bude laťování, položí se nová střešní krytina a udělá se klempířské oplechování. Okna a dveře budou odborně repasovány. Neopravitelné výplně, případně jejich části, budou nahrazeny přesnými tvarovými i materiálovými kopiemi. Obnovena bude také barevnost výplní, a to podle provedeného průzkumu.

Společnost AVERS spol.s.r.o. je stavební společnost zabývající se rekonstrukcí historických a památkových objektů. V referenčních stavbách jsou objekty soukromé i spravované státními institucemi. Z mnohých připomínáme národní kulturní památky KUKS nebo kaple sv.Anny v Panenských Břežanech.

Zdroj: SŽDC


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,24694 s | počet dotazů: 201 | paměť: 20200 KB. | 23.06.2024 - 23:53:09