Výpravní budova Teplice získala hlavní cenu v kategorii Rekonstrukce historických staveb


1 1 vote
Hodnocení článku

Projekt Železniční stavba roku se koná pod garancí Správní rady Správy železnic, ceny se udělují na základě hodnocení odborné komise Správy železnic. V celkem jedenácti kategoriích jsou oceněny nejkvalitněji realizované železniční stavby s důrazem na jejich provozní, ekonomický a společenský přínos. Ocenění železničních staveb za rok 2023 se uskutečnilo ve středu 10. ledna 2024 ve Fantově sále pražského hlavního nádraží. Cenu pro společnost Chládek & Tintěra, a.s. převzal obchodní ředitel Pavel Stoulil. „Věřil jsem, že nominaci naší stavby proměníme v ocenění. O to víc jsem rád, že rekonstrukce historické výpravní budovy v Teplicích získala hlavní cenu v kategorii Rekonstrukce historických staveb. Jednalo se o velmi náročnou stavbu se specifickými požadavky jak investora, tak památkářů, kterou naše středisko pozemních staveb zvládlo výborně,“ řekl k udělení ceny obchodní ředitel.

Cílem rekonstrukce historické výpravní budovy v Teplicích byla oprava vnějších částí souboru budov stavěných od roku 1858 do roku 1930. Celkem se jedná o pět objektů, které se liší jak proměnnou výškou, tak i dobou výstavby. Nejvyšší a největší je prostřední část, směrem do krajů se výšky budov postupně snižují. Rekonstrukci provedlo středisko pozemních staveb pod vedením zkušeného manažera Petra Suchého během přibližně patnácti měsíců. Na tomto památkově chráněném objektu bylo dle projektu nutné opravit střechu, celou fasádu včetně výměny oken a dveří. Součástí akce byla také rekonstrukce 1. nástupiště, jeho bezbariérové řešení, zvýšení jeho nástupní hrany, rekonstrukce historického zastřešení tohoto nástupiště a oprava asi 350 metrů přilehlé 3. koleje. Celá rekonstrukce vnějších částí budov podléhala přísnému dohledu investora a památkové péče, který požadoval budovu prakticky zrestaurovat do původní podoby. Pro stavbaře to znamenalo například repasovat stávající ozdobné kamenné prvky, nechat vyrobit okna a dveře podle těch úplně původních, nebo například zrestaurovat či nechat odlít nové litinové sloupy k přístřešku prvního nástupiště.

 

Zdroj a foto:

Město Teplice


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
1 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] „Nedílnou součástí prací byla rekonstrukce prvního nástupiště, které přiléhá k nádražní budově. Zde prošly renovací veškeré plochy, na místo už se vrátily i zrepasované litinové sloupy historického zastřešení,“ popsal generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Projekt rekonstrukce nádraží v Teplicích získal ocenění železničních staveb za rok 2023.  Projekt Železniční stavba roku se koná pod garancí Správní rady Správy železnic, ceny se udělují na základě hodnocení odborné komise Správy železnic. Viz článek. […]

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,20999 s | počet dotazů: 221 | paměť: 20448 KB. | 25.07.2024 - 00:05:29