Hudsonský zázrak: Příběh úspěšného nouzového přistání Airbusu A320 na řece Hudson


Hustin
0 0 votes
Hodnocení článku

Dne 15. ledna 2009 vystoupal Airbus A320 s 150 pasažéry a 5 členy posádky z dráhy 04 letiště La Guardia v 15:25:34 místního času. Co začalo jako rutinní odlet, se však brzy proměnilo v dramatickou situaci, která nakonec vedla k jednomu z nejúspěšnějších nouzových přistání v historii letectví.

Ve 15:27:11, necelé dvě minuty po startu, se letoun dostal do hejna kanadských hus, známých jako Bernešky velké. Následkem nasátí jejich těl došlo k výraznému poklesu tahu obou motorů. Otáčky N1 prvního motoru klesly z 82% na 36%, u druhého motoru až na 16%, zatímco teplota výstupních plynů motorů stoupala k horní hranici.

V tuto chvíli se ukázala neuvěřitelná odbornost kapitána Chesleyho Sullenbergera. Okamžitě zapnul pomocnou energetickou jednotku APU, převzal řízení letadla a instruoval prvního důstojníka, aby v příručce (QRH – quick reference handbook) našel postup pro daný případ. Bohužel, postup pro výpadek obou motorů byl použit nesprávně, což vedlo k neúspěšnému restartu jednoho z motorů.

Sullenberger se však nenechal odradit a rozhodl se pro extrémně riskantní nouzové přistání na řece Hudson. Kapitán, s pomocí palubních počítačů a svých letadelských dovedností, provedl levou zatáčku zpět a v čase 15:30:44 úspěšně dosedl na hladinu řeky rychlostí okolo 230 km/h (125 KIAS).

Celý incident byl umocněn tím, že Airbus A320 má motory umístěné v gondolách pod křídly, což dělá přistání na vodní hladinu nesmírně náročným. Situaci však zpříjemnila klidná hladina řeky, příznivé meteorologické podmínky a moderní systém řízení letadla.

I přes ztrátu jednoho motoru a deformaci draku při nárazu na vodu všichni pasažéři a členové posádky přežili. Následně byl letoun nabídnut k prodeji v internetové aukci pojišťovací společností.

Kapitán Sullenberger byl za svůj statečný výkon oceněn prezidenty George W. Bushem a Barackem Obamou. Jeho hazarský kousek byl v tisku oslavován jako „Hudsonský zázrak“, přičemž se jedná o vzácný případ, kdy nouzové přistání na vodě nepřineslo ztráty na lidských životech.


Zdroj: Wikipedie

Foto: Greg L / Wikimedia Commons / CC BY 2.0 DEED


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,06979 s | počet dotazů: 206 | paměť: 24635 KB. | 25.07.2024 - 04:05:25