V Jihočeském kraji ocenili „gentlemany silnic“


4

Hrdinové Jiří Vávra, Štěpán Gajdoš, Václav Matějka a Petr Beneš za záchranu životů v úterý 26. března převzali titul Gentleman silnic. Ocenění jim na státním hradě Nové Hrady předali zástupci projektu Gentleman silnic i Policie ČR. Gentleman silnic je společným projektem České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Nově ocenění řidiči neváhali a svým jednáním pomohli zachránit dva lidské životy.

Připomeneme si v krátkosti událost, která se přihodila v lednu letošního roku na cestě v obci Strážkovice na Českobudějovicku. Čerstvý sníh a náledí překvapil řidičku a ta v zatáčce nezvládla řízen. Auto proletělo plotem a skončilo na střeše v zamrzlé hasičské nádrži. Led se ale pod tíhou vozu prolomil a řidička spolu se spolujezdkyní začaly mizet pod hladinou ledové vody. Ženy byly uvězněné v potápějícím se autě a o jejich životech začaly rozhodovat vteřiny. Nehodu zaznamenala jiná řidička jedoucí okolo, okamžitě vystoupila ze svého vozu a máváním se snažila zastavit dopravu a na nehodu upozornit. Okolo ní projelo několik aut bez povšimnutí, než zastavil posypový vůz, za jehož volantem byl Štěpán Gajdoš. Když zjistil, co se děje, neváhal a ihned se vrhl po pás do ledové vody. Za ním už zastavil další řidič, Jiří Vávra, který vezl svou dceru k lékaři. Navzdory tomu pohotově skočil do nádrže za Štěpánem Gajdošem, aby společně zabojovali o život dvou žen.

Muži se museli poprat s kusy plotu a hrubou vrstvou ledu, které bránily otevření dveří. Naštěstí se jim nakonec povedlo otevřít přední dveře a vytáhnout řidičku. Následně uvolnili i zadní dveře a vyprostili spolujezdkyni. Někdy v tomto okamžiku přišla na pomoc v boji s ledovým živlem další posila. U nehody zastavili rybáři Václav Matějka a Petr Beneš, kteří pomohli vytáhnout obě ženy na břeh. Situace vypadala velmi vážně, protože starší z žen upadla do bezvědomí. Muži však oběma obětem poskytli první pomoc a bezvládnou ženu se jim podařilo na místě probrat.

U nehody postupně zastavili i další ohleduplní řidiči, kteří pomohli dostat ženy bezpečně na břeh a pomocí lana vytáhli zachránce z nádrže ven. Promrzlé účastníky nečekaného boje o život zabalili do dek a vyčkali s nimi na příjezd záchranky. „Nebýt pohotového zásahu čtyř mužů, ženy z havarovaného auta by nejspíše utonuly,“ dodává k příběhu tiskový mluvčí jihočeských policistů por. Bc. Milan Bajcura, který zachránce na ocenění nominoval.

Více o projektu najdou zájemci na  www.gentlemansilnic.cz

Zdroj: Jčk

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,88794 s | počet dotazů: 201 | paměť: 28615 KB. | 22.02.2024 - 20:57:17