Společnost Slovnaft buduje v Bratislavě síť parkovacích stanic pro sdílená cyklistická kola


slovnaft bike 00065

V bratislavských ulicích postupně přibývají  parkovací  stání pro novou bikesharingovou službu Slovnaft Bajk. Parkovací stání Slovnaft Bajku už pokrývají některé dopravní uzly, jako například Trnavské Mýto, křižovatku Trnavská / Bajkalská či Ovsište v Petržalce, ale i frekventovaná a oblíbené místa Bratislavanů, ke kterým patří jezero Štrkovec v Ružinově, Náměstí svobody nebo Hodžovo náměstí.  Instalace parkovacích stání začala v květnu a do konce června 2018 by jich mělo být v provozu celkově 90. Bratislavanům bude k dispozici 750 kol. Jde o první fázi pilotního projektu, jehož provoz bude spuštěn před letními prázdninami.

Nová služba vzbudila zájem obyvatel a připomínky veřejnosti se zohlední při rozšiřování bikesharingu nebo při úpravě stávajícího rozmístění stanic. Místa pro půjčení nebo vrácení kol Slovnaft Bajku by měly být od sebe vzdáleny přibližně 300 až 500 metrů. Problémy s pozemky by neměly být, protože stání jsou rozvrženy na pozemcích hlavního města a na čerpacích stanicích Slovnaftu. Během pilotní fáze projektu, která bude trvat rok, se bude využívání jednotlivých stanic vyhodnocovat. Předpokládá se, že systém se na základě výsledků používání a podnětů od veřejnosti může rozšířit o nové stanice resp. upraví se počet kol již na stávajících.

Smart kola pro bratislavský bikesharing se vyrábějí v Evropské unii a na klíč, dle požadavků obou partnerů projektu. Každé kolo obsahuje kromě zabudovaného počítače i GPS, díky kterému bude neustále monitorován. Speciální hliníkový rám zajišťuje nižší váhu kola a tím i komfortnější jízdu v porovnání s jinými koly využívanými v rámci bikesharingových systémů napříč Evropou. Kola pro Bratislavu jsou vyrobena ze speciálního materiálu, což eliminuje jejich poškození či krádež.

Více informací o projektu na stránkách https://slovnaftbajk.sk

Služba Slovnaft Bajk je součástí nových podnikatelských aktivit v rámci Skupiny MOL, jejímž členem je i Slovnaft. V rámci strategie Skupiny MOL by do roku 2030 oblast sdílené ekonomiky měla hrát jednu z důležitých úkolů. V Budapešti je Skupina MOL již čtvrtý rok aktivní při městském sdílení kol pod značkou MOL Bubi a v lednu 2018 spustila i systém sdílení aut pod názvem MOL Limo.

Zdroj: Slovnaft

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,01717 s | počet dotazů: 195 | paměť: 28616 KB. | 24.02.2024 - 00:44:12