Speciální měřící vůz sleduje v Ostravě kvalitu ovzduší


I v letošním roce pokračuje  vedení města Ostravy  ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě v oblasti analýz ovzduší na území města. K přesnější identifikaci zdrojů znečištění je v provozu na vybraných lokalitách speciální imisní měřicí vůz, který začal svá měření 18. listopadu letošního roku. Mezi sledované lokality budou patřit ulice Jaroňkova a Slovenská v Přívoze, ulice Suderova v Mariánských Horách,  ulice Stará cesta v Ostravě – Hrušově  a ulice Rolnická v Nové Vsi. Na řadu přijdou také ulice Cihelní, křižovatka Mariánskohorská – Hlučínská, ulice Na náhonu, Partyzánské náměstí, stadion Bazaly a ulice Bukovanského, křižovatka Českobratrská – Sokolská a křižovatka Českobratrská – Poděbradova (naproti Polskému domu).

Město má imisní vozidlo od Zdravotního ústavu pronajato po 100 měřicích dnů, které budou rozděleny následovně – 30 dní měření v lokalitě Přívoz na 6 vybraných místech, 55 dnů měření základních imisí a benzenu na 11 dopravně zatížených lokalitách v Moravské Ostravě, 5 dní bude vůz měřit dle aktuálních požadavků města. Deset dní pak bude vozidlo k dispozici pro prezentaci veřejnosti. Špičkové přístroje v automobilu poskytují on-line výstup na internet, vůz dokáže přímo měřit hodnoty obsahu prachu ve vzduchu o velikosti částic 10, 2.5 a 1 mikrometr (PM10, PM2.5 a PM1), koncentrace oxidů dusíku, oxidů uhelnatého a siřičitého, sirovodíku či stanovit hodnoty přízemního ozónu. Umí také odebírat vzorky pro další analýzu, čímž se dají sledovat i polyaromatické uhlovodíky, těžké kovy, dioxiny a další látky v ovzduší. Součástí měření imisí je taktéž on-line sledování meteosituace, tj. rychlost a směr větru, teplota, tlak, vlhkost a celkové sluneční záření. Provoz vozu a veškerý servis zajišťuje Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, za celkovou cenu nejvýše 840 tis. Kč bez DPH.

Měřicí vůz sleduje kvalitu ovzduší a poskytuje měřená data mimo jiné i na speciální web města s ekologickou tematikou www.dychamproostravu.cz – v období od listopadu 2013 do 31. srpna. 2014.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,43752 s | počet dotazů: 203 | paměť: 28615 KB. | 28.02.2024 - 17:04:53