V Ostravě ozelení tramvajovou trať rozchodníkové pásy


0 0 votes
Hodnocení článku

Zelené střechy jsou se uplatňují při výstavbě rodinných domů, bytových komplexů, hal i obchodních center. Nově se začínají uplatňovat zelené rozchodníkové pásy i na povrchu tramvajových tratích. Protože tráva vyžaduje pravidelnou údržbu, Praha si některé tramvajové úseky hýčká i pravidelným zaléváním, zvolila Ostrava šetrnější řešení. Zelené pásy v ulici Horní, v úseku mezi zastávkou ÚMOb Jih až po křížení s ulicí Provaznickou, bude tramvajovou trať pokrývat nový vegetační kryt z rozchodníků vsazených do speciálního systému rozebíratelných sadebních buněk. Tento nový systém výsadby je skutečně inovativní. V případě opravy kolejí umožní bezproblémové rozebírání a zpětnou montáž jednotlivých komponentů po segmentech bez jejich nutné výměny. Práce na novém extenzivním vegetačním krytu z předpěstovaných rozchodníkových koberců, které se zabudují do stávajícího kolejového svršku v délce 663 metry tramvajové trati, začaly v pátek 16. září a skončí nejpozději na konci listopadu.

„Rozchodníky jsou méně náročné na údržbu, nutné je prakticky jen občasné dosazování rostlin, závlaha v prvních týdnech po vysazení a přihnojení. Přínosem ozelenění tramvajové trati bude mimo estetické funkce a minimální údržby hlavně retence vody, snížení prašnosti a hluku. Montáž a případná demontáž krytu bude možná bez nutnosti vyloučení tramvajové dopravy, pouze s dočasným omezením rychlosti tramvajové dopravy,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Dopravní podnik Ostrava bezprostředně naváže na tuto investici města v lokalitě modernizací traťového úseku mezi zastávkami Josefa Kotase a Václava Jiříkovského, vedoucí na pomezí ostravských sídlišť Dubina a Bělský les. Půjde již o čtvrtý úsek, kde ostravské tramvaje jako jediné v České republice mohou jezdit rychlostí až 80 km/h. Podél trati budou nízké protihlukové stěny osazené směsí rostlin. Půjde o první zmodernizovaný úsek s nízkou protihlukovou stěnou v Ostravě. Stavba by měla probíhat do listopadu 2022.

Zdroj: Město Ostrava

Foto: LivinGreen s.r.o.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,96717 s | počet dotazů: 209 | paměť: 20432 KB. | 17.05.2024 - 18:53:00