Rozšíření dálnice D3 směrem k Rakousku: Zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy


Nazidla

Vedení silnic a dálnic nyní aktivně pracuje na rozšíření dálnice D3 z Nažidel až k státní hranici s Rakouskem. Toto nové úsekové pokračování, které měří 3,5 kilometru, má nahradit současnou silnici I/3 a převážně bude stavěno ve stopě této existující silnice.

Před dvaceti lety došlo k tragické nehodě autobusu u Nažidel, která si vyžádala dvacet lidských životů. Již tehdy se začalo diskutovat o nutnosti výstavby dálnice jako prioritního a jediného řešení pro problematickou silnici I/3, která v mnoha částech nedostačuje současným automobilovým standardům. Nový úsek D3 Kaplice Nádraží – Nažidla a Nažidla – Dolní Dvořiště nejenže propojí dálnici D3 s rakouskou hranicí, ale také přinese významné zlepšení bezpečnosti dopravy, což je závazek, který ministr dopravy Martin Kupka zdůrazňuje.

Stávající silnice I/3 má nevhodné geometrické parametry a není vhodná pro současný provoz. V rámci nového hraničního úseku budou postaveny tři mosty, mimoúrovňová křižovatka v Dolním Dvořišti a ekodukt pro migraci živočichů.

„Nová dálnice výrazně zlepší bezpečnost a plynulost provozu tím, že tranzitní doprava bude přesměrována na čtyřpruhovou komunikaci. Ačkoliv rakouská část dálnice D3 bude hotová až za několik let, řidiči budou do té doby používat provizorní sjezd před státní hranicí. Zároveň se blíží dokončení posledního úseku dálnice D3 v jihočeském kraji mezi Kaplicí a Nažidly, jehož výstavba začne během první poloviny tohoto roku po dokončení výběrového řízení na zhotovitele," dodal generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Celkově se nyní staví 31,9 kilometrů jihočeské dálnice D3, k nimž se v příštích měsících přidá 12kilometrový úsek Kaplice nádraží – Nažidla. Práce na středočeské části dálnice D3, která je plánována od roku 2027, jsou v intenzivní přípravě, a aktuálně probíhá zpracování dokumentace pro stavební povolení.

Dálnice D3 tvoří součást mezinárodní silnice E55, která spojuje Helsingborg, Berlín, Prahu, Salzburg, Benátky a Kalamatu. Taktéž patří do celosvětové sítě TEN-T evropského dopravního koridoru, propojujícího severní a jižní Evropu.

Ředitelství silnic a dálnic momentálně řídí realizaci celkem 246,2 kilometrů nových staveb, zahrnujících 187,6 km dálnic a 58,6 km silnic I. třídy. V rámci výběrových řízení jsou plánovány dalších 128,4 km dálnic a silnic I. třídy.


D3 Nažidla – Dolní Dvořiště, st. hranice

  • délka: 3,5 km
  • kategorie: D 26,0/130
  • počet všech stavebních objektů: 103

Zhotovitel: SWIETELSKY stavební s.r.o. Nabídková cena stavby: 875 mil. Kč bez DPH Termín realizace: 2024–2026


Zdroj a foto: Ředitelství silnic a dálnic s. p.

0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 7,77048 s | počet dotazů: 206 | paměť: 28776 KB. | 03.03.2024 - 00:43:06