Výzkum možnosti financování vysokorychlostních tratí v ČR prostřednictvím PPP: Spolupráce správy železnic a PricewaterhouseCoopers Česká republika


d66e602f 3564 4578 935e de4560885064
5 1 vote
Hodnocení článku

Správa železnic uzavřela smlouvu se společností PricewaterhouseCoopers Česká republika na provedení studie proveditelnosti veřejně-privátního partnerství (PPP) pro projekt Rychlá spojení Morava. Vysokorychlostní tratě v České republice splňují veškeré požadavky na financování prostřednictvím spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Vláda proto pověřila Správu železnic vyhodnocením této metody pro úseky z Brna do Ostravy a z Brna do Břeclavi, které jsou aktuálně nejvíce pokročilé v přípravě.

Možnost využití PPP financování (veřejně-privátní partnerství) při výstavbě tuzemských vysokorychlostních tratí vychází z potřeby know-how a zajištění kvalitní výstavby a údržby. Inspirací jsou úspěšné zkušenosti Francie, která úspěšně využila financování PPP při výstavbě vysokorychlostních tratí na svém území. Vybrané úseky vysokorychlostní tratě na Moravě jsou v současné době ve fázi přípravy, kdy je většina potřebné dokumentace pro územní rozhodnutí dokončena.

Ministr dopravy Martin Kupka zdůrazňuje, že pokud má být Česko v roce 2033 vybaveno kompletní sítí dálnic včetně pražského okruhu a částečně dostavěnými vysokorychlostními tratěmi, je nutné zajistit více finančních prostředků. Zapojení soukromého sektoru prostřednictvím PPP projektů je proto nezbytným krokem, kdy soukromý sektor nese odpovědnost za projekt od návrhu přes financování a výstavbu až po dlouhodobý provoz a údržbu, s předáním do užívání státu v odpovídající kvalitě.

V rámci PPP spolupráce vzniká dlouhodobý smluvní vztah na 15–30 let, kde dodavatel zajišťuje vše od projektování po údržbu a přebírá převzatá rizika. Zadavatel financuje projekt prostřednictvím pravidelných plateb po dobu trvání smluvního vztahu, přičemž zůstává vlastníkem veškerých staveb, produktů a poskytovaných služeb. Zkušený francouzský expert bude součástí specializovaného PPP týmu, který bude pracovat na projektu Rychlá spojení Morava.

Studie proveditelnosti PPP Rychlá spojení Morava od společnosti PricewaterhouseCoopers Česká republika bude hotova ke konci 2. čtvrtletí letošního roku. Tato studie poskytne relevantní informace pro rozhodnutí vlády o využití PPP financování pro úseky Rychlého spojení Morava a zahájení výběru transakčního poradce pro přípravu koncesní smlouvy s budoucím zhotovitelem výstavby vysokorychlostních tratí.


Zdroj:  Správa železnic, státní organizace
Foto:


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
5 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,10066 s | počet dotazů: 210 | paměť: 28783 KB. | 25.02.2024 - 01:26:29