Rozdíly mezi obytnou a sdílenou zónou: Ochrana prostoru a bezpečnost v dopravním režimu


OBZ
0 0 votes
Hodnocení článku

Dopravní režimy, které se zaměřují na ochranu a bezpečnost v oblastech s intenzivním pohybem, se v městském plánování stávají stále důležitějšími. Mezi klíčové koncepty patří sdílená zóna a obytná zóna, které se snaží o omezení dopravních rizik a vytváření prostoru pro chodce a cyklisty. Zde se zaměříme na hlavní principy těchto dvou režimů a jejich rozdíly.

Sdílená zóna: Všestranný prostor pro všechny

Sdílená zóna je prostor, kde chodci, cyklisté a řidiči motorových vozidel sdílejí stejný prostor. Hlavní principy tohoto režimu jsou následující:

  1. Plná šířka pro chodce a cyklisty: V této zóně mají chodci a cyklisté právo využívat celou šířku komunikačního prostoru.
  2. Rovnoprávnost účastníků provozu: Všichni účastníci silničního provozu jsou si rovni. Chodci, cyklisté a řidiči musí dbát zvýšené opatrnosti a nemohou ohrožovat ostatní.
  3. Omezená rychlost vozidel: Nejvyšší povolená rychlost motorových vozidel je 20 km/h, což přispívá k bezpečnému prostředí pro chodce a cyklisty.
  4. Parkování na určených místech: Parkování motorových vozidel a jízdních kol je povoleno pouze na vyhrazených místech, což přispívá k udržení plynulosti provozu.

Obytná zóna: Bezpečné prostředí pro obyvatele

Obytná zóna je podobná sdílené zóně, ale s několika výjimkami, které jsou zvláště zaměřeny na bezpečnost a klid pro obyvatele:

  1. Vstup vozidel s omezenou rychlostí: Do obytné zóny mohou vjíždět vozidla, ale s maximální povolenou rychlostí 20 km/h, což minimalizuje rizika pro chodce a cyklisty.
  2. Parkování na vyznačených místech: Obytná zóna umožňuje parkování vozidel pouze na speciálně označených parkovištích, což podporuje udržení estetiky a volného prostoru.
  3. Bezpečné hraní na silnici: Obytná zóna umožňuje dětem a obyvatelům hrát si přímo na silnici, což není možné v běžné pěší zóně. To podporuje komunitní atmosféru a zvyšuje bezpečnost.

Obě tyto režimy mají za cíl vytvořit prostředí, kde je bezpečnost a pohodlí účastníků silničního provozu prioritou. Sdílená zóna klade důraz na rovnost mezi chodci, cyklisty a řidiči, zatímco obytná zóna zdůrazňuje bezpečné prostředí pro obyvatele a snahu omezit dopravní rizika v těchto oblastech. Oba přístupy mají své jedinečné vlastnosti a přizpůsobení, které odpovídají konkrétním potřebám městského prostředí.


  • Zdroj:Vojtěch Novotný – mobility consultancy & advisory / Pěší a obytná zóna na Bezpečné cesty.cz
  • Foto: Aktron / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 DEED

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,34981 s | počet dotazů: 219 | paměť: 21014 KB. | 20.11.2024 - 21:23:26