U obce Kochánky se klene nad Jizerou obloukový most


DSCN9907

Od roku 1936 propojuje obce Kochánky a Předměřice nad Jizerou silnice III/2729, která překonávala řeku Jizeru po železobetonovém třípolovém trámovém mostu. Byl to most se dvěma podpěrnými pilíři, dlážděnou mostovkou a se dvěma chodníky pro pěší. Na tu dobu se jednalo o most moderní konstrukce s použitím nejnovějších technologií zabezpečující bezpečnost. Tento most  se při povodních dne 5.3.2000 zřítil. Jeden z podpěrných pilířů se uvolnil a mostovka se propadla. Trvalo více jak rok než bylo po celkové demolici mostu a destrukce jeho částí za pomoci těžké techniky a pyrotechniků vše odstraněno a ze státních reserv zapůjčen ocelový vojenský most MMT 100 na zajištění prozatímního přemostění  řeky. V současné době již vede přes řeku most zcela nový.

Nový most již nemá pilíře, které tvořily překážku v průtočném profilu řeky Jizery. S ohledem na výšku stoleté vody byla navržena konstrukce, která se vyznačuje nízkou stavební výškou – trám vyztužený obloukem, tzv. Langerův trám. Oblouky jsou konstruovány jako volné (nejsou zavětrovány ve vodorovném směru). Trám a oblouk jsou vzájemně propojeny rektifikovatelnými táhly Macalloy M56, uspořádanými do tvaru písmeneV.  Nový most je navržen o jednom poli s rozpětím 54,60 m. Přes most je převáděna místní komunikace kategorie S 7,5/60, na mostě se jedná o kategorii MO 8/50. Volná šířka vozovky mezi zvýšenými obrubami a svodidly je 7,0 m, volná šířka levostranného chodníku na mostě je 2,0 m. Vozovka má střechovitý příčný spád 2,5 %. Chodník na povodní (levé) straně je navržen s příčným spádem 2,5 % směrem k odvodňovačům.

V rámci výstavby mostu došlo i k úpravě předpolí, kde se na předměřické straně nachází křižovatka, a k narovnání dočasné vodoteče Buková. Stavba mostu byla dokončena a předána k otevření pro provoz dne 22.5.2008.

Investorem stavby je Středočeský kraj a zhotovitelem je SDS Exmost spol. s r. o.. Ocelová konstrukce byla vyrobena v mostárně MCE Slaný, s.r.o. Autorem projektové dokumentace ve všech stupních, včetně výrobních výkresů ocelových konstrukcí je PIS  Pechlát s.r.o.

Foto:B.B.IZDoprava


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,23476 s | počet dotazů: 206 | paměť: 20284 KB. | 24.04.2024 - 18:10:32