Inovace silničního zákona v ČR: Zjednodušení bodového systému


Policie
0 0 votes
Hodnocení článku

Bodový systém se výrazně zjednodušuje, a to prostřednictvím použití pouze tří kategorií (2 body, 4 body a 6 bodů), namísto stávajících pěti skupin trestných bodů.

Za dosažení 12 trestných bodů dojde k odebrání řidičského průkazu. K ztrátě řidičského oprávnění tedy postačuje spáchání dvou nejtěžších přestupků za 6 bodů nebo tří středně závažných přestupků za 4 body.

Přestupky za 2 body zahrnují překročení nejvyšší povolené rychlosti o více než 10 km/h, nezastavení před přechodem pro chodce, parkování na místě pro invalidy a řízení motorového vozidla bez profesní způsobilosti.

Přestupky za 4 body zahrnují například překročení nejvyšší povolené rychlosti o více než 20 km/h v obci nebo o více než 30 km/h mimo obec, nedání přednosti v jízdě, omezení chodce přecházejícího po přechodu pro chodce a porušení povinnosti použít dětskou autosedačku nebo bezpečnostní pás při přepravě dětí.

Přestupky za 6 bodů zahrnují vážné přečiny, jako je překročení nejvyšší povolené rychlosti o více než 40 km/h v obci nebo o více než 50 km/h mimo obec, jízda pod vlivem alkoholu nebo drog, způsobení dopravní nehody s těžkými následky, a další.

Zdroj: Novela silničního zákona – Ministerstvo dopravy ČR

Foto:Vygenerováno pomocí AI – Bing


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,11029 s | počet dotazů: 197 | paměť: 30853 KB. | 24.02.2024 - 00:12:28