Revoluční projekt Lokni: Železnice bez plastů na 12 českých nádražích
Dnešní oznámení Správy železnic přineslo výsledek výběrového řízení pro projekt „Železnice bez plastů“, jehož cílem je nabídnout cestujícím udržitelnou alternativu k balené pitné vodě v plastových lahvích. Z mnoha podaných nabídek bylo vybráno řešení od startupu Lokni, který postupně nainstaluje filtrační stanice na pitnou vodu na 12 českých nádražích. Cestující na těchto nádražích budou moci denně zdarma napustit až půl litru vody do svých vlastních lahví. První filtrační zařízení bude nainstalováno na pražském hlavním nádraží, zatímco zbylých 11 lokalit následuje v následujících měsících. Tímto projektem Správa železnic pokračuje ve svém úsilí plnit svou udržitelnou strategii „Zelená železnice“.
Hlavním záměrem projektu „Železnice bez plastů“ bylo nalézt řešení, které posílí důvěru cestujících a veřejnosti v pitnou vodu z veřejných zdrojů, tj. stávající vodovodní sítě. Zároveň se projekt zaměřuje na podporu trendu, kdy tato alternativa bude preferována před balenou vodou v plastu. Pro Správu železnic je snižování množství odpadu zásadním prvkem její udržitelné strategie, a to zejména v důsledku spotřeby balených vod.
Generální ředitel Správy železnic, Jiří Svoboda, poznamenal: „Hlavním faktorem pro dosažení tohoto cíle je změna návyků veřejnosti. V současné době jsou však lidé často omezeni v možnostech a při cestování vlakem často sáhnou po balené vodě. Klasická veřejná pítka nejsou podle našich průzkumů a zkušeností preferovanou volbou pro pití vody, zejména z důvodu hygienických obav.“
Proto Správa železnic hledala dodavatele pro instalaci a provoz filtrů na vodu do vlastních lahví. Společnost Lokni byla vybrána v rámci výběrového řízení, a to na základě své dlouhodobé úspěšné práce na provozu filtrů na pitnou vodu na českých vysokých školách.
Filtrovací stanice od společnosti Lokni jsou vybaveny pokročilými uhlíkovými filtry a technologií UV-C LED, která odstraňuje chlor, nepříjemné pachy, chutě, nečistoty, pesticidy, léky a hormony. Navíc tyto stanice pravidelně samočistí, aby zabránily stagnaci vody.
Cestujícím bude poskytnuta možnost zdarma napustit až 0,5 litru kvalitní filtrované vody do svých vlastních lahví. K tomu jim bude sloužit mobilní aplikace Lokni v rámci tarifu Nádraží. Pro ty, kdo mobilní aplikaci nepoužívají, bude k dispozici terminál pro platby kartou za výhodnou cenu. Stávajícím uživatelům sítě Lokni budou k dispozici další místa pro natočení vody do lahví. Během jednoho dne budou moci zákazníci napustit až 3 litry vody v rámci dalších tarifů aplikace Lokni.
Martin Václavík, zakladatel startupu Lokni, uvedl: „V Česku se ročně spotřebuje téměř miliarda litrů balené vody, což má velký dopad na životní prostředí. Projekt Lokni se snaží předcházet vzniku odpadu. Čím více lidí bude plnit vodu do vlastních lahví, tím méně plastových lahví bude vyrobeno, skladováno a dopravováno na silnicích.“
Dvanáct nádraží zapojených do projektu „Železnice bez plastu“ očekává ročně více než 55 milionů cestujících. Pokud by každý stý návštěvník napustil vodu do vlastní lahve místo nákupu balené vody, bylo by možné ušetřit 1 500 PET lahví o objemu 0,5 litru denně, což představuje úsporu více než 1,1 tuny plastového odpadu měsíčně.
Společnost Bezpetek vyhrála výběrové řízení Správy železnic pro projekt „Železnice bez plastu“ a bude spolupracovat se startupem Lokni na provozu a rozšíření filtračních stanic na 12 lokalitách po dobu 5 let. V případě úspěchu projektu se obě strany nebrání rozšíření na další nádraží. Součástí ESG strategie Správy železnic je také informovat veřejnost o úsporách plastového odpadu a efektivitě těchto filtračních stanic.
Zdroj: Správa železnic, státní organizace
Foto: Vygenerováno pomocí AI – Bing AI