Praha bude na dopravním značení testovat moderní technologie


izdoprava.cz azznacky cz uvodni
0 0 votes
Hodnocení článku

Metropole je inovativním projektům otevřená. Dokládá to plánovaný projekt s názvem Testování inovativní technologie pro správu dopravního značení, kterému dali na počátku listopadu zelenou pražští radní. Záměr, jehož cílem bude testování technologie IoT (Internet of Things neboli internet věcí), bude realizovat městská akciová společnost Operátor ICT. Inteligentní značky by měly například poskytovat informace ohledně své polohy.

Fenomén jménem internet věcí je doménou domácích spotřebičů, automobilů a mnoha dalších zařízení. A bylo jen otázkou času, kdy k nim přibude dopravní značení. Jedním z benefitů dané technologie mohou být inteligentní značky s proměnným displejem dodatkové tabulky. Co se na ní zobrazí, obsluha nastaví dálkově.

Podle primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba chytré svislé dopravní značení výrazně sníží nájezd vozidel Pražských služeb. Její zaměstnanci v rámci jarní a podzimní údržby instalují mobilní dopravní značení, které účastníky silničního provozu upozorňuje na zákaz zastavení. Týden před zahájením pracím musí kontrolovat, zda jsou značky na svých místech a dobře viditelné. Následkem ustavičných výjezdů přibude na tachometrech městské flotily přes 56 tis. km.

Ústřední činitel metropole upřesnil, že díky sofistikované technologii budou pracovníci vyjíždět pouze ke kontrolám dopravního značení, které podle senzoru změní polohu (např. při otočení větrem, vlivem vandalismu atd.). V konečném důsledku počítá se snížením celkového nájezdu o 70-80 % a Praha díky danému řešení ušetří zhruba milion korun za rok. Minimální životnost systémů je odhadována na pět let.

Technologie najde uplatnění také v rámci uzavírek a omezení, a přispěje ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu. Řidiči budou moct sledovat změny v reálném čase v intuitivním prostředí mobilní aplikace. Jakmile se na cestách objeví dočasné svislé nebo vodorovné dopravní značení, okamžitě se o tom dozví.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,98123 s | počet dotazů: 208 | paměť: 28755 KB. | 24.02.2024 - 02:51:36