Od února bude platit v Praze karta Lítačka


Aktualizace – viz. článek https://www.izdoprava.cz/verejna-doprava/2016/v-prazske-mhd-bude-platit-litacka-co-je-potreba-k-jejimu-vydani/

Problematickou kartu opencard by měla při jízdách v MHD v Praze nahradit nová čipová karta s názvem Lítačka. Magistrát hlavního města Prahy spustí  od února nový systém vydávání karet  a od poloviny roku pak budou lidé jezdit jen na Lítačku. Na tiskové konferenci to dnes oznámila primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a IT ředitel operátora ICT Václav Strnad.

Vedení Prahy připravilo vlastní systém, díky němuž postupně dojde k náhradě dosavadního řešení na vydávání karet dodaného společností EMS, která se na provozování nového systému už podílet nebude. Lítačka stávající kartu  Opencard postupně nahradí.

Nový systém si bude Praha provozovat sama, respektive prostřednictvím městské firmy Operátor ICT, a to bez nutnosti platit jakékoliv měsíční paušály či jiné pravidelné platby. V současné době se spouští testovací provoz a během února Praha na nový systém přejde definitivně. Odhadovaná cena samotného nového řešení jsou necelé 2 miliony korun, ale i při započtení dalších nezbytných nákladů spojených s oproštěním se od závislosti na EMS jde o částku v jednotkách milionů korun, což je pro porovnání částka, která by v případě zachování smluvních vztahů s EMS pokrývala přibližně dva měsíce provozní podpory.

Nový systém pro vydávání čipových karet bude zcela originální, svébytný a nijak nevyužívající programové vybavení či  know-how společnosti Haguess, respektive společnosti EMS. Součástí přípravy jsou i posudky expertů na kartové aplikace z Fakulty dopravní ČVUT v Praze a garance zhotovitele pro ujištění, že řešení je technicky unikátní a nebyla tak porušena práva třetích stran. Vývoj a nasazení systému současně probíhá pod kontrolou soudního znalce, aby nevznikly žádné pochybnosti o transparentnosti postupu Prahy či Operátora ICT.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,07807 s | počet dotazů: 200 | paměť: 20242 KB. | 24.04.2024 - 15:10:50