Město Ostrava rozšíří síť podzemních kontejnerů o nová stanoviště


0 0 votes
Hodnocení článku

Nově se budou stanoviště budovat v obvodech Moravská Ostrava a Přívoz, Poruba a Ostrava-Jih. Historicky poprvé budou v Ostravě vybudována také polopodzemní kontejnerová stání. Všechna tři stanoviště by měla být hotova do listopadu. V současné době je ve městě v provozu 25 stanovišť pod zemí, a to v Moravské Ostravě a v Porubě. Výstavbou polopodzemních kontejnerů se sníží celkový počet nádob na daném stanovišti. Ve Francouzské ulici v Ostravě-Porubě je v současnosti celkem 15 kontejnerů, které budou nahrazeny pěti polopodzemními, na stanovišti Dr. Martínka v Ostravě-Jihu bude 16 nádob vyměněno za 9 polopodzemních. I přesto, že se počet kontejnerů na odpad sníží, dojde na obou místech k navýšení kapacity objemu – z 18 400 na 32 000 litrů (Dr. Martínka) a z 16 500 na 25 000 litrů (Francouzská) – a díky tomu i ke snížení frekvence vývozu. Jedno nové podzemní stanoviště bude vybudováno u křížení ulic Biskupská a Havlíčkovo nábřeží v Moravské Ostravě. Tam zůstane stejný počet nádob, tedy tři kusy, ale opět s navýšením objemové kapacity z původních 3300 litrů na 9000 litrů.

„Výstavba dvou polopodzemních stanovišť je pilotním projektem, na jehož základě chceme posoudit, která varianta je pro město výhodnější, a kterým směrem by se v budoucnu měla další výstavba pro kontejnery na odpad ubírat. Podzemní stanoviště se hodí svým vzhledem spíše do historických částí města a exponovanějších lokalit, polopodzemní jsou určena na sídliště, a to především kvůli širší škále jejich velikostí,“ řekla náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Polopodzemní a podzemní kontejnery jsou odolné vůči požárům a mají až třikrát větší objem než klasické kontejnery pro tříděný odpad. Šetří veřejný prostor, zvyšují estetický vzhled lokality i čistotu sběrného místa, pohlcují zápach. Jsou ukryté před vandaly. Postup prací v případě podzemního stanoviště zahrnuje vyhloubení jámy, usazení betonové vany, vložení samotného kontejneru do betonové vany a následné terénní úpravy. Povrch kolem kontejnerů bude z dlažebních kostek. V případě obou polopodzemních stanovišť dojde k vyhloubení jámy, usazení umělohmotného tubusu, vložení kontejneru do uloženého tubusu a terénním úpravám. Povrch kolem těchto kontejnerů bude z betonové zámkové dlažby.

Do veřejné zakázky na realizaci nových kontejnerových stání podaly nabídku tři společnosti. S nejnižší cenou ve výši 3,5 milionu korun s DPH zvítězila společnost Ostravské stavby. Práce bude realizovat po podpisu smlouvy v měsících září a říjnu.

Zdroj: Ostrava


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,19932 s | počet dotazů: 212 | paměť: 20371 KB. | 25.07.2024 - 05:52:24