La Niña potřetí: Mrazy přijdou letos brzy, sněhu ale zřejmě moc nebude


Mrazy
0 0 votes
Hodnocení článku

Zodpovědný provozovatel motorového vozidla se na zimu připravuje v předstihu. Po zkušenostech z minulých dvou let, kdy na starém kontinentu ovlivňoval počasí atmosférický jev La Niña, je nadmíru jasné, že není moudré čekat až na kalendářní zimu.

Co je La Niña?

Jako La Niña (španělsky „holčička“) se označuje oceánský a atmosférický jev, během kterého se povrchová teplota moře ve východní rovníkové části středního Tichého oceánu pohybuje o 3-5 °C níže než obvyklé. Efekt tohoto jevu trvá minimálně pět měsíců a významně se dotýká počasí na celém světě.

Kdy letos udeří zima a kolik napadne sněhu?

Z modelů meteorologů je zřejmé, že kvůli jevu La Niña dorazí mrazivé počasí o poznání dříve, než obvykle. Poslední zprávy totiž nasvědčují tomu, že namísto rozpadu nabírá na síle.

Čeho se naopak motoristé obávat nemusí, je bohatá sněhová nadílka. Alespoň to vyplývá z první předběžné sněhové předpovědi ECMWF. První sněžení se sice očekává již v listopadu, ale na většině evropského území se pro daný měsíc předpokládá méně sněhu než obvykle.

Podobně by na tom mělo být i prosincové a lednové počasí. Experti upozorňují, že s výjimkou některých menších lokalit bude v Evropě během letošní zimy podstatně méně sněhu než v minulých letech.

Jak automobil připravit na zimu a tuhé mrazy?

Autorizovaný servis Škoda upozorňuje, že kromě nezbytné výměny pneumatik automobil vyžaduje pozornost i v několika dalších oblastech. V zimě mnohé komponenty trpí více než obvykle, a je proto na místě učinit alespoň základní opatření, která minimalizují riziko nadměrného chátrání.

C:\Stahujeme\izdoprava.cz_auto-poly_01.jpg

To nejmenší, co pro své auto můžete udělat i vy, je důkladná očista a navoskování karoserie. Nejen starší modely si zaslouží také antikorozní postřik podvozku. A také nezapomeňte zkontrolovat stav autobaterie, kvalitu gumových těsnění dveří a doplnit kapaliny.

Nejlépe ovšem uděláte, když s autem dorazíte na podzimní servisní prohlídku. Pokud v rámci preventivní kontroly vyjdou najevo větší nedostatky, neváhejte je vyřešit ještě před příchodem zimy – ušetříte si spoustu starostí i peněz, které byste museli vynaložit jen o něco později, až se menšího problému stane větší a nebezpečnější závada.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,77581 s | počet dotazů: 210 | paměť: 20522 KB. | 23.05.2024 - 21:39:15